Zamknij

Co stało się z Biblioteką Pedagogiczną?

08:37, 25.01.2017 E.D. / Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Skomentuj

W Świeciu została we wtorek (24 stycznia) otwarta nowa Powiatowa Biblioteka Publiczna. Placówka powstała w oparciu o księgozbiór i kadry dawnej świeckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Podczas uroczystego spotkania inauguracyjnego samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Likwidacja terenowych filii była elementem niezbędnej restrukturyzacji wojewódzkich bibliotek pedagogicznych. Oddziały straciły racje bytu w rzeczywistości szerokopasmowego internetu, katalogów online, elektronicznych wypożyczalni i cyfrowych zasobów bibliotecznych. W żadnym przypadku nie oznaczało to jednak likwidacji księgozbiorów. Samorządy lokalne, przede wszystkim powiaty, otrzymały ofertę ich przejęcia na potrzeby nowo powoływanych placówek.

- Powołanie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu jest przykładem modelowej współpracy w tym zakresie między samorządem województwa a  świeckim starostwem powiatowym, które zdecydowało się włączyć przekazane zbiory do księgozbioru nowo powołanej jednostki bibliotecznej. Daje to nadzieję, że będą one nie tylko utrzymane, ale i rozwijane na miarę potrzeb lokalnej społeczności – podkreśla wicemarszałek Ostrowski.

Biblioteka powstała w 1952 r. jako Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Świeciu. Od 1976 do końca 2016 r. działa jako filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy.
Bogaty księgozbiór ma charakter naukowy i liczy 27 tys. 361 woluminów, 1145 czasopism i 409 zbiorów audiowizualnych. 55% zbiorów to literatura naukowa i popularnonaukowa, 36% to literatura pedagogiczna, psychologiczna i socjologiczna, a 9% to literatura piękna. Skomputeryzowane są wszystkie obszary pracy bibliotecznej - wypożyczalnia z możliwością zdalnej rezerwacji dokumentów, elektroniczny katalog, prowadzenie inwentarzy i katalogowanie książek.

Placówka, która otrzymała status powiatowej instytucji kultury, planuje uzupełnienie księgozbioru o kanon literatury powszechnej oraz literackie nowości wydawnicze, będzie też organizować wystawy i spotkania autorskie oraz wydarzenia popularyzatorskie adresowane do młodzieży. Obecnie posiada blisko 30 tysięcy woluminów, przede wszystkim książek naukowych z dziedziny nauk o wychowaniu oraz pozycji metodycznych, adresowanych do obecnych i przyszłych nauczycieli. Służy też czytelnikom bezpłatnym dostępem do internetu. Funkcjonuje w lokalu, który wcześniej zajmowała biblioteka pedagogiczna (ul. Sądowa 5). Wraz z personelem pomocniczym zatrudnia pięć osób: Alinę Kot-Czerwińską (dyrektor), Małgorzatę Zielińską, Justynę Gurtowską, Mirosława Zielińskiego i Katarzynę Pieczka.

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, biblioteki miejskiej, biblioteki wojewódzkiej oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

(E.D. / Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

NiegospodarnoscNiegospodarnosc

2 2

Likwidacja terenowych filii była elementem niezbędnej restrukturyzacji wojewódzkich bibliotek pedagogicznych. Oddziały straciły racje bytu w rzeczywistości szerokopasmowego internetu!! ALE NIE MY WYLOZMY KASE I NA SILE PROWADZMY PEDAGOGICZNA.przekazac ksiazki do miejskiej i wszystko.tak chyba powinno byc 09:47, 26.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

GośćGość

2 0

Szanowny p. Starosto, pragnę zauważyć, że książka to nie zwierze hodowlane, stąd poprawniejszym byłoby użycie określenia "czytelnictwo", a nie "poczytność". 16:42, 29.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%