Zamknij

Dymy nad miastem. Jakim powietrzem oddychamy?

13:01, 06.12.2017 K.N
Skomentuj

Mieszkańcy śródmieścia, czy Przechowa nie mają wątpliwości. Wystarczy niskie ciśnienie, czy mglista pogoda i już dymy z kominów zasnuwają całą okolicę. Nie wiadomo jednak czy w Świeciu zanieczyszczenia powietrza przekraczają dopuszczalne normy, bo nikt tego systematycznie nie bada.

Kiedy pytamy o to w urzędzie miejskim słyszymy o badaniach przeprowadzonych w marcu na zlecenie gminy Świecie. Przez trzy dni samochód firmy Soft Blue mierzył badał zanieczyszczenia powietrza spowodowanych pyłem PM10 i PM2,5 w trzech miejscach: na Dużym Rynku, na ul. Polnej i na ul. Różanej (w Przechowie).

Dla wszystkich trzech lokalizacjach zaobserwowano tendencję wzrostu stężeń substancji w powietrzu wraz z obniżeniem się temperatury i odwrotnie, wraz ze wzrostem temperatury spadły stężenia pyłów w powietrzu.

Nie da się stwierdzić
Czy to znaczy, że w Świeciu są przekroczone normy, czy raczej możemy być spokojni o jakość powietrza, którym oddychamy? Nie da się tego stwierdzić, ponieważ o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów niektórych substancji  w powietrzu, można mówić, gdy wartość średniodobowa 50 µg/m3, zostanie przekroczona 36 razy w roku. W naszym mieście pomiar miał miejsce w ciągu trzech dni i w trzech różnych miejscach. Nie ma więc szans na to, żeby stwierdzić przekroczenie norm.

Na razie to się nie zmieni. Co prawda władze gminy planowały zakup automatycznej stacji pomiarowej do monitoringu zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 i pyłami PM2,5 oraz stacji meteo, ale do niego nie dojdzie. To wynik spotkania 10.11.2017 r. radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pawła Knapika i przewodniczącego Rady Miejskiej w Świeciu Jerzego Wójcika z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska.

Czym wy tam palicie?
A co kopcącymi kominami w mieście, z których nieraz wydobywa się gęsty dym? Czy da się sprawdzić czym ludzie palą? Nałożyć odpowiednie kary?

- Ciężko jest udowodnić winę osobie, która pali nieodpowiednim opałem, a nawet odpadami – mówi  Marta Karolczak, kierownik wydziału rolnictwa ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Świeciu. Sprawdzanie czym ludzie palą leży w kompetencjach straży miejskiej. Strażnicy mogą wejść na posesje i sprawdzić jakimi odpadami palą mieszkańcy. Żeby nałożyć karę muszą kogoś przyłapać na gorącym uczynku, a to jest bardzo trudne i prawie się nie zdarza.

Komendant uważa, że czystość powietrza systematycznie się poprawia.

- Z roku na rok jest coraz lepiej z zanieczyszczeniem powietrza - mówi Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. – Ważne jest edukowanie mieszkańców m.in. jak ważna jest jakość opału na jaki się decydujemy.

Urząd daje dotacje na ekologię

W gminie Świecie ochrona środowiska również polega na dotowaniu ekologicznych inwestycji. M.in. w gazowe przyłącza, zbiorniki na olej i na gaz, instalacje solarne, pompy ciepła oraz termomodernizacje. Szczegóły na stronie www.swiecie.eu lub w urzędzie.

[ALERT]1512562362364[/ALERT]

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

wwwwww

6 0

Trzeba edukować mieszkańców, co za bełkot.
Weźcie tych ludzi,często biednych, posadźcie w ławki i puśćcie filmik za pieniądze unii o zanieczyszczeniach i to naprawi sytuację na pewno, jeszcze baloniki rozdajcie albo każcie dzieciom maszerować z transparentami, na pewno Ci co palą śmieciami wezmą sobie do serca i przestaną z tego powodu, pojadą grupowo na zakupy i kupią po 10 ton ekogroszku.

Jak tak się rozwiązuje problem smogu w Świeciu, to będzie to problem jeszcze dla kilku pokoleń strażników miejskich.
Zainstalować czujniki, badające stężenie. Normy przekroczone? D*py w troki i na piesze patrole, skontrolować, przepytać, ostrzec, a tych c, co to palą karać i regularnie odwiedzać, do skutku.

Krew mnie zalewa, jak czytam takie rozkładanie rąk, ciężko jest kogoś złapać na gorącym uczynku. No tak, ustawcie się na Sienkiewicza koło hali z termosem i powspominajcie jak fajnie było leżeć w aucie przy wystawionym fotoradarze. A ludzie niech wdychają ten smród i potem zdychają na jakieś choroby, co tam.
13:31, 06.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

akak

0 0

A może tak lepiej pomóc tym biednym ludziom w dopłatach do lepszej jakości węgla, zamiast karać. Dla zamożnych e venty, ścieżki rowerowe a biednych karać i wy się dziwicie, że oni głosują na PiS, bo ja nie. 15:26, 06.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olioli

0 0

Przeprowadzony pomiar powietrza na ul Różannej dnia 28.03.to fikcja,zero dymów z kominów. 22:16, 06.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%