Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania powinien mieć właściciel i najemca

10:47, 17.03.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wynajmowanie mieszkań to w Polsce dość powszechna praktyka, jednakże warto mieć świadomość tego, iż nakłada ona obowiązki na najemcę i właściciela lokalu. Zawsze też trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, których następstwem będą szkody w mieszkaniu. Jak chronić się przed ich finansowymi konsekwencjami?

W kontekście omawiania zagadnień związanych z wynajmowaniem mieszkań mówi się zwykle w pierwszej kolejności o interesach właścicieli. Gdy sporna kwestia staje się faktem, zazwyczaj trudno rozstrzygnąć ją w satysfakcjonujący obie strony sposób. Dlatego też zawczasu lepiej dmuchać na zimne i zadbać o ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania z www.ubezpieczeniaonline.pl. Potrzebuje go i właściciel, i najemca – z wielu powodów.

Dlaczego wynajmowane mieszkanie trzeba ubezpieczyć?

Średnio co kwadrans ma w Polsce miejsce włamanie do mieszkania połączone z kradzieżą. Łupem złodziei paść może mienie ruchome zarówno najemcy, jak i właściciela. Niesprawna instalacja wodno-kanalizacyjna doprowadzi do niekontrolowanego wycieku wody. Przez przypadek zostanie stłuczona szyba w oknie. Na klatce schodowej wybuchnie pożar, który zniszczy część mieszkania. Niezakręcony kran czy pęknięta rura spowoduje zalanie lokalu sąsiada z dołu.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co się wydarzy, lecz tego typu zdarzenia mają wspólny mianownik – powodują kosztowne szkody. Kluczowe pytanie padające w tym momencie brzmi: kto ma za nie zapłacić?

Sprawa nie wzbudza kontrowersji, jeśli mieszkanie jest ubezpieczone – w przypadku braku polisy zwykle kończy się na wzajemnym przerzucaniu na siebie odpowiedzialności przez właściciela i najemcę, co niekiedy znajduje finał w sądzie. A przecież można tego uniknąć. Trzeba: po pierwsze – spisać umowę najmu, po drugie – wykupić ubezpieczenie, co zalecane jest i właścicielowi, i najemcy. Każdy z nich ma bowiem względem polisy inne oczekiwania, a kiedy wystąpi spór będący następstwem zaistniałej szkody, wystarczy skierować sprawę do ubezpieczyciela – to on zadecyduje, z czyjego ubezpieczenia pokryć straty.

Zakres ochrony – czego oczekują właściciel i najemca?

Właściciel ubezpiecza się najczęściej od włamania z rabunkiem oraz od dewastacji lokalu, a oprócz tego ważne dla niego jest to, by elementem polisy było ubezpieczenie przynajmniej od zdarzeń losowych.

Najemca z kolei musi sobie uzmysłowić, że polisa właściciela nie chroni go np. na wypadek włamania z kradzieżą – jeśli łupem złodziei padnie mienie najemcy, który nie posiada odpowiedniej polisy, nie otrzyma on odszkodowania. Z tego względu w jego przypadku szalenie istotne jest to, by zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmował należące do niego mienie ruchome – w ten sposób jest ono chronione przed skutkami kradzieży, włamań i nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Poza tym również i najemca musi posiadać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym gwarantujące zabezpieczenie na wypadek szkód wyrządzonych z jego winy.

Co wpływa na wybór polisy mieszkaniowej?

Wybór polisy to spore wyzwanie – uporać się z nim pomogą porównywarka i kalkulator ubezpieczeń mieszkania na ubezpieczeniaonline.pl. Zestawienie co najmniej kilku ofert jest konieczne, aby uzyskać informacje na temat polis mieszkaniowych w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Najważniejszymi elementami polisy są:

  • zakres ochrony ubezpieczeniowej,
  • katalog wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej,
  • wysokość składki,
  • wysokość sumy gwarancyjnej.

To, na jakim ostatecznie poziomie ukształtuje się wysokość składki, jest uzależnione od kilku czynników ze wskazaniem na zakres ochrony, wartość ubezpieczonego mienia oraz opcje dodatkowe. Jeżeli chodzi o te ostatnie, zaleca się wzbogacenie polisy o pakiet home assistance – niezastąpiony na okoliczność awarii wymagających interwencji elektryka, hydraulika bądź innego fachowca.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%