Zamknij

Świecie w starej gazecie

20:01, 28.02.2015 K.N Aktualizacja: 20:01, 28.11.2016
Skomentuj

Pomysł na takie zestawienie pojawił się przy okazji artykułu z 23 maja 1936 opublikowanego w „Słowie Pomorskim” o tytule „Osobliwy kondukt pogrzebowy”. Tekst przedstawia przewiezienie zwłok z Ostrowa Świeckiego  przez Wisłę na łodzi do Świecia. Do 1936 roku Ostrów administracyjnie należał do Świecia, a do struktur kościelnych dłużej. Stąd kondukt  żałobny najpierw przemieszczał się łodzią. Zdjęcie ilustrujące to wydarzenie zostało zarchiwizowane w dobrej jakości przez NAC.
Na kolejnym zdjęciu widzimy również młodą parę i ich gości również na łodzi. – To nam uświadomiło, że przy obecnej technice można zestawić informacje pochodzące ze starych gazet ze zdjęciami dobrej jakości – mówi Józef Szydłowski, prowadzący Spotkanie z historią. – Fotografie w starych gazetach  są przeważnie słabej jakości – dodaje.

Materiały ze starych gazet zostały wyszukane przez Józefa Szydłowskiego i Piotra Skuczyńskiego w zasobach zgromadzonych w Izbie Regionalnej w Świeciu.

Spośród wielu prezentowanych na spotkaniu artykułów przywołujemy kilka.

„Likwidacja szkoły wydz. w Świeciu” – artykuł z 1932 roku lub nieco później – ostatni absolwenci szkoły wydziałowej w Świeciu wraz z członkami grona nauczycielskiego.  Przywołane zdjęcie ze zbiorów NAC przedstawia uczennice żeńskiej Szkoły Zawodowo- Gospodarczej w Świeciu Towarzystwa Ziemianek Pomorskich.

„Co będzie z lożą masońską” (08.1938 r.) – autor artykułu boleje nad tym, że budynek po loży masońskiej stoi niezagospodarowany i niszczeje. Na zdjęciu tenże budynek z nieco późniejszego okresu, kiedy został w nim urządzony ośrodek zdrowia.
Ciekawostką jest też wzmianka o planowanym wybrukowaniu kostką betonową Rynku i placu Min. Pierackiego oraz ulic Wilsona i Słowackiego.

Ogłoszenie o poszukiwaniu do pracy nadpięlęgniarki do szpitala. 

Poza tym notatki:

o zuchwałym napadzie rabunkowym na kolejarzy, o niegroźnym pożarze w kinie, o bójce na ul. Mickiewicza i śmiertelnym ugodzeniu jednego z uczestników nożem rzeźnickim.

Cech kowali powiatu świeckiego – poświęcenie sztandaru cechu w Grucznie.

„Echa zwycięstwa w Challenge’u” – po zawodach lotniczych – dyrektor gimnazjum kilkukrotnie pozwolił starszej młodzieży słuchać relacji z zawodów. Na ich zakończenie dyrektor szkoły Leon Kuchanny odczytał wyniki podkreślając ich wagę dla Polski.
Do tekstu foto kadry nauczycielskiej  - z dyrektorem Leonem Kuchannym. Przychodzi wojna i okazuje się, że wykazujący się wcześniej wielkim patriotyzmem dyrektor Kuchanny został współpracownikiem Niemców, donosił na uczniów, skazując ich na śmierć. Tuż obok na fotografii Kazimierz Eckstain, który został zamordowany na ul. Polnej.

4.10 1883 rok „Przyjaciel” – od 1 października stale będzie stacjonował parowiec dowożący buraki cukrowe i wzmianka o budowie kolei. >> zdjęcia berlinki (barki)

Ogłoszenie o sprzedaży domu z restauracją przy zamku – L. Neumann 
Foto wycieczki wojskowej na tle Restauracji Zamkowej z 1937 lub 1938 roku oraz drugie zdjęcie  z zasobów rodzinnych, w tle wieża zamkowa.

W gazecie z 5.06.1938 roku – kilka ciekawych wiadomości:
* o przyłączeniu wsi Marianki do Świecia – apel redaktorów o przyłączenie
* 250 ludzi pracuje przy budowie stadionu  nad łachą przy zamku pokrzyżackim
* buduje się pływalnię w Świeciu.
Zdjęcie to projekt Parku sportowego im. Marszałka Piłsudskiego: boisko sportowe, boisko siatkówki, koszykówki, pływalnia przy łasze, parki i lotnisko.

„Świecie wita wojsko” – artykuł z 5.12.1937 r. Zapowiadający uroczystości 19 grudnia, przywitanie wojska, wmurowanie tablicy na ratuszu 25-lecia „rewolucji świeckiej”. Skarb państwa przejął garnizon. >> zdjęcie zgromadzenia na rynku.

Informacja o marszu bezrobotnych 300-500 ludzi z Nowego, Osia, Rychławy, Twardej Góry i Warlubia… na Świecie, został zatrzymany przez policję.
1937 rok, o strajku głodowym na tle ekonomicznym. Budowa ul. Nadbrzeżnej – inwestor starostwo krajowe nie przekazał starostwu miejskiemu środków na budowę, więc po kilku miesiącach burmistrz zmniejszył liczbę dni pracy do 3 w tygodniu.  Strajk był odpowiedzią na tę decyzję.
Przyłączyło się 16 robotników z budowy budynku pocztowego oraz robotnicy z cukrowni >> zdjęcie protestujących z Nadbrzeżnej.

Zgon pierwszego burmistrza Świecia – Stanisław Kostka – pierwszy burmistrz z wyboru >> foto osób mieszkających w konwikcie biskupim Gregorianum przy ul. Podgórnej (później tam siostry stworzyły dom opieki).  Kolejne zdjęcie na zewnątrz podczas wizyty biskupa chełmińskiego Konstanego Dominika.

06.1925 r. – „Pomnik poległych w Świeciu” – poświęcenie figury Serca Jezusowego, który stał się pomnikiem poległych (wojnie światowej i walk z bolszewikami),

10.06.1932 r. – „Dzień harcerza w Świeciu” – obóz harcerski z 40 namiotów, obiad na 300 osób : drużyny harcerskie z Chełmna, Osia, i Jeżewa, ze Świecia – zdjęcie z otwarcia przystani – kajaki, drużyny harcerskie, przedstawiciele władz  >> kolejne zdjęcie z regat w Świeciu (wysoki stan wody – powodziowy – trzy kosze na wieży zamkowej).

Gazeta Bydgoska 16.12.1928 r. „Poświęcenie kamienia węgielnego pod gmach Powiatowej Kasy Chorych w Świeciu” – obecna komenda policji.

Lokal hotelu Dwór Magdaleny pojawia się w bardzo wielu artykułach jako miejsce spotkań, zebrań.

Zebranie sprawozdawcze za rok 1931 Banku Ludowego w Świeciu. >> foto zarząd Banku Ludowego >> róg ulicy Klasztornej i Kopernika siedziba banku, Dom Towarowy Tuszyńskich i bank ludowy (dziś sklep z artykułami sportowymi).

12.04.1883 – wylew Wisły pod Świeciem >> zdjęcie z zasobów rodziny Krzemińskich (Siemaszko) rodzina mostowych.  >> artykuł z pisma krajoznawczego o tym wylewie i widoczne zdjęcie zaznaczonych poziomów wylewów i widać na zdjęciu ciekawą okrągłą budowlę przed kościołem (być może studzienka).

Lipiec 1935 rok - Wykopaliska z czasów wojny szwedzkiej w Świeciu – ok. 4 metrów na fragmenty budowli, 3 szkielety, monety srebrne (które umieszczone w muzeum regionalnym). Szkielety najprawdopodobniej pochodziły z XVII wieku z czasów wojen szwedzkich, gdzie pod Świeciem doszło do starć wojsk szwedzkich z polskimi.

NOW

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%