Zamknij

"Mustang" i "High rise" - poruszające filmy na rozpoczęcie obchodów jubileuszu 25-lecia firmy Bart

14:09, 19.01.2017 E.D
Skomentuj Nadesłane Nadesłane

Firma BART świętuje w tym roku swoje 25-lecie. Z tej okazji przygotowała kilka niespodzianek. Pierwsza z nich – wieczór filmowy w Pensjonacie „Biała Koszula” w Tleniu – już 28 stycznia 2017 o godz. 17:00. Obowiązują zaproszenia, które można odebrać w kasie kina WRZOS w Świeciu lub pensjonacie.

W świat prezentowanych filmów wprowadzą nas gospodarze wieczoru – publicystka popkulturowa Kaja Klimek oraz polski krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca Adam Kruk. Zobaczymy nominowany do Oscara obraz Deniz Gamze Ergüven pt. „Mustang”, czyli opowieść o pięciu siostrach z tureckiej prowincji oraz elegancki, wysmakowany, jednak głoszący złowieszczą tezę film „High Rise” w reżyserii Bena Wheatleya.

Jak żyje się dziewczynkom w świecie rządzonym przez radykałów? Co się stanie z ludźmi, gdy zamknie się ich na stałe w jednym budynku, umieszczając na różnych piętrach, dając im przez to różne przywileje? Na te i inne pytania uzyskamy odpowiedź w sobotę 28 stycznia w Tleniu.

ORGANIZATORZY:
Pensjonat „Biała Koszula” w Tleniu (ul. Czerska 8)

Studyjne Kino Cyfrowe „WRZOS” w Świeciu

----------------------------------

MUSTANG - nominowany do Oscara i „Złotego Globu” w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” debiut młodej tureckiej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie - wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

„Mustang” zdobył nagrodę FIPRESCI przyznawaną przez stowarzyszenie krytyków filmowych dla Największego Odkrycia Filmowego 2015, nagrodę Publiczności na AFI Fest 2016 i wiele nagród publiczności na europejskich festiwalach filmowych. Jest też laureatem Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX oraz nagrody Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku.

Na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu wygrał Plebiscyt Młodej Publiczności oraz otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

HIGH RISE – w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju i anonimowości doktor Robert Laing (Tom Hiddleston) wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który powstał, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i zachcianki bogatych, wykształconych mieszkańców Londynu. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Laing z każdym dniem poznaje kolejnych mieszkańców budynku, w tym ekscentrycznego projektanta apartamentowca, Royala (Jeremy Irons) oraz jego piękną i oddaną asystentkę Charlotte (Sienna Miller). Mężczyzna szybko staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje cały budynek. Pełen dobrobytu, zakrapianych imprez i orgii raj zmienia się w prawdziwy koszmar, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu zanim doktor Robert Laing zacznie wreszcie czuć się jak u siebie.

J.G. Ballard, nazywany jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku, był kluczową i wyjątkową postacią ruchu New Wave w literaturze science fiction.

Charakterystyczna dla jego twórczości dystopijna mieszanka seksualności, alienacji i technologii uczyniła go jednym z najbardziej wpływowych twórców literatury postmodernistycznej. Słynna powieść brytyjskiego pisarza, Imperium słońca, została przeniesiona na ekran przez Stephena Spielberga w 1984 roku (w głównej roli wystąpił Christian Bale), a kolejną, równie znakomitą książkę autora, Kraksa, zekranizował David Cronenberg.

--------------------------------------

KAJA KLIMEK - publicystka popkulturowa Kaja Klimek (ur. 1984) jest absolwentką dziennikarstwa i kulturoznawstwa UJ oraz doktorantką UJ, gdzie przygotowuje pracę na temat remiksu w kulturze popularnej. W 2011 roku została wyróżniona w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. Pisze m. in. dla internetowego magazynu Dwutygodnik.com, współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, jest też tłumaczem filmów i książek.

We wrześniu 2014 roku Kaja Klimek została współprowadzącą programu „Weekendowy Magazyn Filmowy”, gdzie występowała u boku krytyka Tomasza Raczka. W 2015 roku duet ten zdobył Nagrodę PISF w kategorii „Audycja filmowa”, przy czym program był wielokrotnie do tej nagrody nominowany.

ADAM KRUK - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował także w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i na Uniwersytecie Kalabryjskim.

Współpracuje z czasopismami: „Film”, „Kino”, „Ekrany”, „Kwartalnik Filmowy” oraz portalami Filmweb, Dwutygodnik, Czas Kultury. Współtwórca i koordynator projektu Polish Cinema for Beginners, strony Popvictims.pl oraz programu „Flaneur Kulturalny” realizowanego dla Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2012), członek Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Società Dante Alighieri we Wrocławiu.

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%