Zamknij

Burze ? niebezpieczne piękno

21:34, 09.10.2017
Skomentuj Nie brakuje amatorów podziwiania tego pięknego zjawiska. Trzeba jednak zawsze robić to dbając o swoje bezpieczeństwo. Fot. fotolia Nie brakuje amatorów podziwiania tego pięknego zjawiska. Trzeba jednak zawsze robić to dbając o swoje bezpieczeństwo. Fot. fotolia

Ostatnie wydarzenia związane z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi skłoniły mnie do podzielenia się kilkoma informacjami dotyczącymi obserwowania nieba, a także przygotowania się do bezpośredniej konfrontacji z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Burze, choć towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, od zawsze fascynują. Choć początkowo były utożsamiane jako behawioralne objawienia bóstw, to dziś już wiemy, iż jest to w istocie zjawisko fizyczne. Jednak mimo rozwoju nauki i techniki wciąż nie umiemy przewidzieć dokładnych miejsc i siły burzy.

JAKIE ZNAKI ŚWIADCZYĆ MOGĄ O BURZY

Spoglądając w niebo możemy jednak już na wiele godzin wcześniej stwierdzić, że nasze miejsce może być narażone na pojawienie się chmury burzowej. Na wstępie wskazać należy, iż burze mają różnorodny charakter, stąd skupimy się jedynie na ogólnych informacjach.

Jednym z symptomów są tzw. “kowadła chmurowe”. Polega to na wypiętrzaniu się chmur na bardzo duże wysokości, przez co przybierają wygląd kowadła.


Pojedyncze komórki burzowe, fot. Piotr Żurowski 

Burze mogę mieć także charakter frontowy, czyli tworzą się w związku z frontami atmosferycznymi. Tego typu burze są zazwyczaj najgwałtowniejsze oraz często towarzyszą im silne porywy wiatru, a także ulewne opady deszczu. Zdarza się, że przybierają kształt szelfu.


Przykład chmury szelfowej nad Świeciem, fot. Tomasz Szamocki

Więcej na temat rodzajów burz I zasad ich tworzenia przeczytać można na stronie internetowej Polskich Łowców Burz: .

Jednak zasadnicze pytanie brzmi: jak przewidzieć burzę, jej czas I intensywność oraz jak się wtedy zachować?

Internet oferuje nam sporą ilość różnych stron. Jednak w pierwszej kolejności polecam stronę Instytutu Meteorologii I Gospodarki Wodnej: http://pogodynka.pl/

Na tej stronie znajdują się dane dotyczące obecnej pogody w kraju. W tle widać migające chmury. Z kolei po kliknięciu w ikonę “radary pogodowe” będziemy mogli zobaczyć w którym kierunku chmury się przemieszczają. Czasem zmieniają one kierunek, nie mniej możemy sprawdzić, czy istnieje zagrożenie. Co więcej, z prawej strony są obrazy mapy wraz z oznaczeniem województw z wydanymi zagrożeniami, np. Dotyczącymi upałów, mrozów, opadów, czy właśnie burz. Osobno przedstawiona jest także prognoza burzowa. Jest to moim zdaniem jedna z najbardziej przydatnych stron dla laików.


Fot. Mapa główna ze strony pogodynka.pl

Inną przydatną stroną jest adres www.burze.dzis.net

Na tej stronie znajdziemy ilość wyładowań w danej okolicy. Możemy sprawdzić wprost nasze miasto z informacją ile wyładowań w jego okolicy i w jakiej odległosci było. Czerwone punkty to wyładowania “najświeższe”. Istnieją tam także ostrzeżenia pogodowe, choć czasem pojawiają się moim zdaniem trochę późno. Na tej stronie także możemy obserwować wyładowania w całej Europie. Mapa aktualizuje się co 5 minut.

Aby na bieżąco obserwować wyładowania atmosferyczne należy sięgnąć do strony www.lightningmaps.org. Tam znajdziemy aktualne dane dotyczące wyładowań atmosferycznych. Przy dużym przybliżeniu po każdym wyładowaniu pojawia się biała otoczka, która pokrywa się z falą dźwiękową.

ZACHOWANIE W CZASIE BURZY

Sposób zachowania, jakie powinniśmy zastosować różnić się będzie w zależności od okoliczności.

Zaczynając od ekstremalnej sytuacji, unikajmy dużych, otwartych przestrzeni, gdyż będziemy stanowić najwyższy punkt, a ciało ludzkie będzie w tym momencie przewodnikiem. Kiedy jednak nie mamy innej możliwości, należy przyjąć pozycję mocnego kucnięcia, nie dotykać rękami ziemi, tylko podeszwą I mocno się skulić, nogi trzymając razem. W lesie powinniśmy szukać młodników, bądź małych drzew, których pień jest bardziej elastyczny.

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o piorun bardzo bezpiecznym miejscem jest samochód, którego karoseria działać będzie jak klatka Faradaya, czyli ładunek elektryczny spłynie po niej. Pamiętać jednak należy, iż nie powinniśmy dotykać widocznych od wewnątrz części karoserii. Niestety nie powinniśmy pozostawać w samochodzie w przypadku trąb powietrznych. Parkując samochód unikajmy wysokich drzew.

Do bezpiecznych miejsc należą również domy. Dobrze jeśli są one zaopatrzone w tzw. piorunochron, który w istocie jest fragmentem drutu prowadzącym od szczytu dachu do ziemi. Zawsze zaleca się wyłączenie z gniazd wszelkiego rodzaju odbiorników elektrycznych. Nie powinno się przebywać w czasie burzy na tarasach/balkonach, czy robić przeciągu.

Coraz częściej burzom towarzyszy porywisty wiatr. W związku z tym trzeba uważać I obserwować znajdujące się w pobliżu przedmioty. Sami także pamiętajmy, by nie zostawiać na tarasach/balkonach przedmiotów, które wiatr z łatwością będzie mógł przenieść na wiele kilometrów. Także okna powinny być szczelnie zamknięte. Jeśli chodzi o konstrukcje dachowe, ważnym elementem są mocowania oraz tzw. Podbitka, której brak w przypadku naprawdę silnych podmuchów może skutkować sporymi zniszczeniami.

Nad wodą gdy słyszymy grzmoty powinniśmy zakończyć kąpiel, gdyż mimo tego, że wydawać się może, że chmura jest daleko, to wyładowanie może zaskoczyć, zwłaszcza, że woda jest świetnym przewodnikiem. Powinniśmy także obserwować stojące parasole I inne przedmioty, które po wyrwaniu przez wiatr mogą zachowywać się jak pociski.

Zawsze obserwujmy niebo. W przypadku powstania trąby powietrznej pewne zasady, jak chociażby z samochodem się zmieniają. Najbezpieczniejszym miejscem w tym wypadku są piwnice domów. Jeśli dom nie ma piwnicy, to najlepszą ochronę zapewnią pomieszczenia sanitarne, które zazwyczaj mają grubsze ściany.

Łowcy burz często odrobinę ryzykują, wszak burze to zjawisko zarazem straszne I piękne. Pamiętajmy, by dbać o siebie, ale starajmy się także zapobiegać większym szkodom, których czasem zwyczajnie nie da się uniknąć. Możemy jednak mieć wpływ na ich rozmiar, a czasem wręcz powstanie. Opracowanie to ma charakter jedynie pomocniczy. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Polskich Łowców Burz.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

GenowefaGenowefa

18 1

Felieton zainspirował mnie do kilku pytań, które kieruję do autora:
1. Czy natura Boga wyklucza jego działanie poprzez zjawiska fizyczne, np. burze i huragany?
2. Czy behawioralne jest samo objawienie Bóstwa, czy też reakcja na ludzi objawienie?
3. Czy trzeba być nieustraszonym aby zostać takim łowcą burz jak autor? 14:55, 23.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Tłum czytelnikówTłum czytelników

7 0

Panie Tomku, czekamy na ripostę - taki przywilej ale i obowiązek felietonisty! 22:28, 24.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomaszTomasz

6 6

Dziękuję za bardzo ciekawie postawione pytania.

Poruszamy bardzo trudny wątek teologiczny. Postaram się jednak sprostać wyzwaniu.
Natura Boga moim zdaniem jest w istocie nieznana. Jest bytem, na którego obraz i podobieństwo stworzony został człowiek, jednak prawdziwego Boga nikt z nas w pełni poznać teraz nie może. Czy Bóg może działać przez burze i huragany? Różne religie od wieków doszukiwały się w nich boskich ingerencji. Nawet biblijny potop jest swego rodzaju karą od Boga. Jednak prawdziwej natury Boga poszukiwać moim zdaniem powinniśmy w opisie zawartym w Pierwszej Księdze Królewskiej, w której czytamy, że przed Panem szła gwałtowna wichura, burza, trzęsienie ziemi, ogień lecz nie było w nich Boga. Eliasz przebywający na górze Horeb znalazł Boga w szmerze łagodnego powiewu (1 Krl 19, 9-15).
Co do behawioralnego objawienia, czy reakcji na nie, uważam, że oba elementy nacechowane są ekspresją zachowań. Objawienie ze swej natury jest bowiem pewną interakcją między objawiającym, a odbiorcą przesłania. Owa interakcja wymaga behawioralnego przejawu dwóch stron tego specyficznego spotkania.
Co do kwestii bycia nieustraszonym... Jeśli kogoś pasjonują gwałtowne zjawiska atmosferyczne, to pamiętać należy głównie o bezpieczeństwie. Zawsze jest pewne ryzyko, jednak należy próbować je minimalizować. Pomagają temu nowoczesne systemy informatyczne. Zanim jednak przystąpi się do "łowienia burz", należy postarać się je poznać - wtedy łowy będą owocne i właściwe. 14:04, 28.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GenowefaGenowefa

16 0

Dość pokrętna odpowiedź, bo 'dopust Boży' i modlitwa o wybawienie pojawiają się w Biblii wielokrotnie.
Określenie 'behawioralne objawienie' oznacza tyle co 'reakcja przyjmująca formę objawienia' - czy chodzi więc o objawienie samoistnego Boga w odpowiedzi na wezwanie człowieka? Raczej trudno bronić tej tezy. Lepiej przyznać że 'behawioralne objawienie' to raczej niefortunne określenie typu groch z kapustą...
Co do nieustraszoności: w czym pomagają prawdziwemu łowcy burz nowoczesne systemy IT? Prawdopodobnie w prognozowaniu miejsc występowania intensywnych zjawisk atmosferycznych. Wyobrażam sobie, że prawdziwy łowca burz wchodzi w oko cyklonu, aby 'złowić' kulminacyjny moment tego zjawiska.
Panie Tomaszu, mniej skromności, więcej logiki i będzie OK. 00:47, 31.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomaszTomasz

6 6

Dziękuję za odpowiedź. Pragnę jednak wskazać, że pierwsze pytanie dotyczyło natury Boga i jego działanie przez burze i huragany. Stąd ten, a nie inny cytat. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Biblia w wielu miejscach mówi o tym, w jaki sposób objawiał się Bóg. Nie mniej w kontekście postawionego pytania wskazany fragment wydaje się być najtrafniejszy. Co do objawienia, to przecież nie zawsze musi być ono odpowiedzią na wezwanie człowieka, i jest z jednej strony reakcją ze strony Objawiającego, który chce odnieść się do różnych okoliczności (wątpliwości wewnętrznych człowieka, złej sytuacji moralnej ludzkości etc.), z drugiej oczekuje reakcji od człowieka. Co do systemów IT, to nie odnosiłbym tego do programów amerykańskich, w których grupa osób w profesjonalnie wyposażonych pojazdach ściga tornada, zwłaszcza, że wielu łowców, jak również autor, to amatorzy, pasjonaci. Oko cyklonu jest akurat spokojnym miejscem tej formacji, nie mniej współczesne systemy informatyczne pozwalają nie tylko próbować przewidzieć zjawisko, lecz także, gdy już występuje ocenić jego rozmiar i potencjał. Posiłkowo wspomagają je również relacje łowców, co ma istotne znaczenie w kontekście ostrzegania.

10:20, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GenowefaGenowefa

12 0

Podsumujmy dyskusję. Burze to zjawiska występujące naturalnie na skutek nagromadzonej w atmosferze energii elektrostatycznej i kinetycznej. Łowca burz to osoba przezorna behawioralnie unikająca niebezpiecznych piorunów, porywistego wiatru, grzmotów i ulewy, przy czym 'grom'nicę uznaje się obecnie za mało skuteczną ochronę przed piorunami kulistymi. Czy tak...?

Skąd w ludziach fascynacja burzami? Pewnie z respektu przez żywiołami, które wszystkie właśnie w burzy łączą swe siły, a częsta bezsilność człowieka wobec kataklizmów bywa symbolem wiary w Opatrzność Bożą, czy to behawioralną czy też intelektualnej. 18:44, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DagmaraDagmara

2 0

Warto chwilkę pomyśleć zanim wrzuci się do sieci felieton.
Brawo Tomaszu, dzięki temu możemy cię lepiej poznać i polubić. Twoja odwaga i rozległa wiedza są imponujące.
Aż szkoda, że zabrakło tematów na kolejne felietony. 17:24, 17.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KikaKika

0 0

Cóż za towarzystwo, brawo Tomaszu, brawo Wojtku...
Aż ciśnie się na ust " gdzie wanna..." 11:24, 27.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%