REKLAMA

Burze – niebezpieczne piękno

21:34, 09.10.2017 |
REKLAMA
Skomentuj
Nie brakuje amatorów podziwiania tego pięknego zjawiska. Trzeba jednak zawsze robić to dbając o swoje bezpieczeństwo. Fot. fotolia

Ostatnie wydarzenia związane z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi skłoniły mnie do podzielenia się kilkoma informacjami dotyczącymi obserwowania nieba, a także przygotowania się do bezpośredniej konfrontacji z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Burze, choć towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, od zawsze fascynują. Choć początkowo były utożsamiane jako behawioralne objawienia bóstw, to dziś już wiemy, iż jest to w istocie zjawisko fizyczne. Jednak mimo rozwoju nauki i techniki wciąż nie umiemy przewidzieć dokładnych miejsc i siły burzy.

JAKIE ZNAKI ŚWIADCZYĆ MOGĄ O BURZY

Spoglądając w niebo możemy jednak już na wiele godzin wcześniej stwierdzić, że nasze miejsce może być narażone na pojawienie się chmury burzowej. Na wstępie wskazać należy, iż burze mają różnorodny charakter, stąd skupimy się jedynie na ogólnych informacjach.

Jednym z symptomów są tzw. “kowadła chmurowe”. Polega to na wypiętrzaniu się chmur na bardzo duże wysokości, przez co przybierają wygląd kowadła.


Pojedyncze komórki burzowe, fot. Piotr Żurowski 

Burze mogę mieć także charakter frontowy, czyli tworzą się w związku z frontami atmosferycznymi. Tego typu burze są zazwyczaj najgwałtowniejsze oraz często towarzyszą im silne porywy wiatru, a także ulewne opady deszczu. Zdarza się, że przybierają kształt szelfu.


Przykład chmury szelfowej nad Świeciem, fot. Tomasz Szamocki

Więcej na temat rodzajów burz I zasad ich tworzenia przeczytać można na stronie internetowej Polskich Łowców Burz: .

Jednak zasadnicze pytanie brzmi: jak przewidzieć burzę, jej czas I intensywność oraz jak się wtedy zachować?

Internet oferuje nam sporą ilość różnych stron. Jednak w pierwszej kolejności polecam stronę Instytutu Meteorologii I Gospodarki Wodnej: http://pogodynka.pl/

Na tej stronie znajdują się dane dotyczące obecnej pogody w kraju. W tle widać migające chmury. Z kolei po kliknięciu w ikonę “radary pogodowe” będziemy mogli zobaczyć w którym kierunku chmury się przemieszczają. Czasem zmieniają one kierunek, nie mniej możemy sprawdzić, czy istnieje zagrożenie. Co więcej, z prawej strony są obrazy mapy wraz z oznaczeniem województw z wydanymi zagrożeniami, np. Dotyczącymi upałów, mrozów, opadów, czy właśnie burz. Osobno przedstawiona jest także prognoza burzowa. Jest to moim zdaniem jedna z najbardziej przydatnych stron dla laików.


Fot. Mapa główna ze strony pogodynka.pl

Inną przydatną stroną jest adres www.burze.dzis.net

Na tej stronie znajdziemy ilość wyładowań w danej okolicy. Możemy sprawdzić wprost nasze miasto z informacją ile wyładowań w jego okolicy i w jakiej odległosci było. Czerwone punkty to wyładowania “najświeższe”. Istnieją tam także ostrzeżenia pogodowe, choć czasem pojawiają się moim zdaniem trochę późno. Na tej stronie także możemy obserwować wyładowania w całej Europie. Mapa aktualizuje się co 5 minut.

Aby na bieżąco obserwować wyładowania atmosferyczne należy sięgnąć do strony www.lightningmaps.org. Tam znajdziemy aktualne dane dotyczące wyładowań atmosferycznych. Przy dużym przybliżeniu po każdym wyładowaniu pojawia się biała otoczka, która pokrywa się z falą dźwiękową.

ZACHOWANIE W CZASIE BURZY

Sposób zachowania, jakie powinniśmy zastosować różnić się będzie w zależności od okoliczności.

Zaczynając od ekstremalnej sytuacji, unikajmy dużych, otwartych przestrzeni, gdyż będziemy stanowić najwyższy punkt, a ciało ludzkie będzie w tym momencie przewodnikiem. Kiedy jednak nie mamy innej możliwości, należy przyjąć pozycję mocnego kucnięcia, nie dotykać rękami ziemi, tylko podeszwą I mocno się skulić, nogi trzymając razem. W lesie powinniśmy szukać młodników, bądź małych drzew, których pień jest bardziej elastyczny.

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o piorun bardzo bezpiecznym miejscem jest samochód, którego karoseria działać będzie jak klatka Faradaya, czyli ładunek elektryczny spłynie po niej. Pamiętać jednak należy, iż nie powinniśmy dotykać widocznych od wewnątrz części karoserii. Niestety nie powinniśmy pozostawać w samochodzie w przypadku trąb powietrznych. Parkując samochód unikajmy wysokich drzew.

Do bezpiecznych miejsc należą również domy. Dobrze jeśli są one zaopatrzone w tzw. piorunochron, który w istocie jest fragmentem drutu prowadzącym od szczytu dachu do ziemi. Zawsze zaleca się wyłączenie z gniazd wszelkiego rodzaju odbiorników elektrycznych. Nie powinno się przebywać w czasie burzy na tarasach/balkonach, czy robić przeciągu.

Coraz częściej burzom towarzyszy porywisty wiatr. W związku z tym trzeba uważać I obserwować znajdujące się w pobliżu przedmioty. Sami także pamiętajmy, by nie zostawiać na tarasach/balkonach przedmiotów, które wiatr z łatwością będzie mógł przenieść na wiele kilometrów. Także okna powinny być szczelnie zamknięte. Jeśli chodzi o konstrukcje dachowe, ważnym elementem są mocowania oraz tzw. Podbitka, której brak w przypadku naprawdę silnych podmuchów może skutkować sporymi zniszczeniami.

Nad wodą gdy słyszymy grzmoty powinniśmy zakończyć kąpiel, gdyż mimo tego, że wydawać się może, że chmura jest daleko, to wyładowanie może zaskoczyć, zwłaszcza, że woda jest świetnym przewodnikiem. Powinniśmy także obserwować stojące parasole I inne przedmioty, które po wyrwaniu przez wiatr mogą zachowywać się jak pociski.

Zawsze obserwujmy niebo. W przypadku powstania trąby powietrznej pewne zasady, jak chociażby z samochodem się zmieniają. Najbezpieczniejszym miejscem w tym wypadku są piwnice domów. Jeśli dom nie ma piwnicy, to najlepszą ochronę zapewnią pomieszczenia sanitarne, które zazwyczaj mają grubsze ściany.

Łowcy burz często odrobinę ryzykują, wszak burze to zjawisko zarazem straszne I piękne. Pamiętajmy, by dbać o siebie, ale starajmy się także zapobiegać większym szkodom, których czasem zwyczajnie nie da się uniknąć. Możemy jednak mieć wpływ na ich rozmiar, a czasem wręcz powstanie. Opracowanie to ma charakter jedynie pomocniczy. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Polskich Łowców Burz.

Prawnik, strażak – ochotnik, członek Kujawsko-Pomorskich Łowców Burz, prezes PCK w Świeciu, radny Rady Miejskiej w Świeciu (PiS)

Tomasz Szamocki
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2017