REKLAMA

Czy korzystanie z lokat bankowych jest bezpieczne?

14:30, 03.11.2017 | Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj

Inwestycje takie jak giełda czy fundusze inwestycyjne nie są stuprocentowo bezpieczne – istnieje ryzyko, że utracimy nasze pieniądze. Gdy chcemy się przed tym uchronić, ale jednocześnie pomnażać ich wartość, możemy skorzystać z lokat bankowych. Czy są one całkowicie bezpieczną formą oszczędzania?

Lokaty bankowe uchodzą za w pełni bezpieczną ofertę. Dzięki lokacie możemy odzyskać zarobione pieniądze wraz z wypracowanym zyskiem po jej zakończeniu. Ponadto bezpieczeństwo lokat gwarantowane jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) to instytucja gwarantująca depozyty banków w naszym kraju. Oznacza to, że wtedy, gdy jakiś bank upadnie, BFG wypłaca jego klientom pieniądze. Ta powołana w 1994 roku instytucja bierze środki na wypłaty z obowiązkowych wpłat banków, a także innych źródeł, między innymi z budżetu państwa, z pożyczek udzielanych przez Fundusz Ochrony Środków Gwarantowanych.

BFG nie gwarantuje jednak zwrotu każdego depozytu, czyli środków na koncie czy na lokacie. Należy wskazać, że obowiązuje limit równowartości 100 tysięcy euro (około 420 tysięcy złotych) i właśnie środki w tej wysokości podlegają 100% gwarancji. Zgodne z przepisami powinniśmy otrzymać je w ciągu 20 dni roboczych. Wobec tego wtedy, gdy w banku będziemy mieli większą sumę, nadwyżka nie będzie gwarantowana – możemy ją odzyskać, ale nie jest to całkowicie pewne.

Jak bezpiecznie lokować pieniądze?

Jeśli chcemy wybrać lokaty jako metodę pomnażania naszego kapitału, powinniśmy pamiętać o tym, że kwota do 100 tysięcy euro w banku jest gwarantowana. Dotyczy ona sumy wszystkich depozytów, dlatego nie ma znaczenia, że podzielimy nasze środki na kilka lokat po 100 tysięcy euro.

Aby zmniejszyć ryzyko, powinniśmy taką kwotę podzielić na kilka części i ulokować pieniądze w różnych bankach – wtedy w każdym mamy zagwarantowaną ochronę do 100 tysięcy euro. Ponadto, jeśli jeden bank będzie w kłopotach finansowych, nasze środki będą dodatkowo chronione przez ich dywersyfikację. Opracowane przez: Préstamos Personales oraz Lån

 

(Artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2017