Zamknij

Czy warto budować domy energooszczędne? My znamy odpowiedź!

16:02, 30.11.2017 Materiał partnera
Skomentuj

Porównanie budynków energooszczędnych z tradycyjnymi zawsze wypada na niekorzyść tych drugich. Pod wieloma względami zakup, korzystanie z domu energooszczędnego w dłuższej perspektywie czasowej okazuje się ekonomicznie znacznie bardzie opłacalne, zapewnia większy komfort użytkowania i jest proekologiczne.

Ale po kolei, gdyż lista korzyści jest znacznie dłuższa i naszpikowana szczegółami technicznymi.

Ekonomiczne perspektywy budownictwa

Za budową domów energooszczędnych, przemawiają silne względy dbałości o zasoby naturalne, ale równie mocno względy ekonomiczne. Inwestycja w budynki o zwiększonej efektywności energetycznej w gruncie rzeczy, pomimo wyższych kosztów budowy, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa w przyszłości skutkować będzie oszczędnościami. Coraz częściej inwestorzy interesują się wysokością rachunku za energię niż ogólnie mówiąc wyglądem domu.

Do kryterium, jakim kilkanaście lat temu była ładna prezencja budynku i jego w miarę niska cena, dochodzi ekonomiczny wymiar jego użytkowania. Ta cecha za kilka lat będzie dominującym wymogiem przy wyborze domu. Dlaczego? Dom energooszczędny to niższe rachunki za energię elektryczną, przy wysokim komforcie cieplnym.

Ekologiczny, czysty wymiar mieszkania

Podstawą energooszczędności oprócz odpowiednich materiałów, zastosowanych do budowy i izolacji cieplnej są również odpowiednie piece – źródło ciepła w naszych domach. Kondensacyjne piece gazowe z zamkniętą komora spalania są ekologicznym rozwiązaniem. Jednakże w parze z całkowitą dbałością o ekologię i energooszczędność idzie odpowiedni system wentylacji. W połączeniu z piecem decyduje to o prawdziwych oszczędnościach i zapobiega zbędnej utracie ciepła. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją oprócz realnych oszczędności, zapewnia stały dopływ świeżego, pozbawionego pyłków (ważne dla alergików!) i innych zanieczyszczeń powietrza. Jednocześnie odzyskuje część zgromadzonego już ciepła.

Estetyka - nowoczesna elegancja wiedzie prym

Domy energooszczędne nie są przemijającą modą, czy przejściowym trendem  w budownictwie. Obecnie niewielu deweloperów realizuje tego typu inwestycje. Na mapie naszego kraju możemy jednak znaleźć takie perełki i doskonałym przykładem są domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach na Osiedlu Sielanka. Oprócz wielu walorów dla samych mieszkańców,  przedsięwzięcia budownictwa energooszczędnego mają również znacznie ważniejsze atuty, jakimi jest czyste, pozbawione zanieczyszczeń powietrze, środowisko naturalne bez odpadów. Co ma bezpośredni wpływ na zdrowie, a to jest już wartość nie do przecenienia. Dewelopera oferującego budynki energooszczędne wyróżnia zatem oferta domów spełniających wytyczne unijne. Budynki mają roczne  zapotrzebowanie na energię (do celów ogrzewania i wentylacji (EUco)), na poziomie od 15 do 50 kWh/(m2rok - obliczane zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW). Aktualna średnia krajowa nowych domów to 80 - 120 kWh/(m2rok), a w starych domach z izolacją cieplną 145 - 190 kWh/(m2rok). Warto więc zwrócić uwagę na tego typu parametry, decydując się na zakup wymarzonego domu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%