Zamknij

Kopernik na rewersie 10-złotówki. NBP wypuścił wyjątkową monetę

04:18, 25.04.2017 K.N
Skomentuj Moneta z wizerunkiem Kopernika otwiera nowy, okolicznościowy cykl, fot. nadesłane Moneta z wizerunkiem Kopernika otwiera nowy, okolicznościowy cykl, fot. nadesłane

Wizerunek Mikołaja Kopernika został wykorzystany na specjalnej limitowanej edycji monet kolekcjonerskich. NBP planuje wypuścić całą serię numizmatów poświęconą wybitnym polskim ekonomistom. Wyjątkową 10-złotówkę zaprezentowano w Młynie Wiedzy - z tej okazji słynne toruńskie wahadło Foucaulta nieco się zmieniło

Moneta z Kopernikiem otwiera serię „Wielcy polscy ekonomiści”. Podobiznę astronoma, który specjalizował się także w ekonomii, umieszczono na monecie srebrnej (próba 925) o nominale 10 złotych. Na awersie przedstawiono fragment rękopisu rozprawy znanego torunianina pt. „Rozprawa o biciu monety”.


Symbol Młyna Wiedzy nieco się zmienić. U podstawy wahadła umieszczono taki sam wizerunek jak na pamiątkowej monecie, fot. nadesłane

Moneta ma 14,4 grama i 32 mm średnicy. Wyprodukowano ich 15 tysięcy. Pierwszą, pokazano uroczyście w Młynie Wiedzy, w przestrzeni wystawy "O obrotach".

- To dla nas wielki zaszczyt, a wydaje się, że ta wystawa jest idealna do tego, aby wspomnieć o Koperniku - zapewnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Z tej okazji na podstawie wahadła różę wiatrów zastąpił wizerunek, jaki uwieczniono na rewersie monety.

To bardzo ważna moneta, bo rozpoczyna zupełnie nowy cykl.

- Do tej pory Narodowy Bank Polski na wartościach kolekcjonerskich nie umieszczał wielkich polskich ekonomistów. Dla nas to dodatkowa radość, że właśnie Kopernik otwiera tę serię. Znamy go bardziej, jako astronoma, a okazuje się, że nie tylko tym się zajmował. Kopernik nie tylko obracał planetami, ale obracał także pieniądzem - żartuje Leszek Beszczyński, zastępca dyrektora oddziału okręgowego NBP w Bydgoszczy.

Póki co nie wiadomo którzy z wybitnych polskich ekonomistów dołączą do Kopernika, ani ile monet będzie liczyła seria.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KmiotekKmiotek

6 0

Zgodnie z wymyśloną przez Kopernika zasadą 'pieniądz gorszy wypiera lepszy' pewnie tej monety w sklepie nie zobaczymy.

Pewnie większość ludzi nie zastanawia się, skąd się bierze wiara, iż papier zwany banknotem gwarantuje jakąkolwiek rzeczywistą wartość. Dodrukowanie większej ich liczby (czytaj: inflacja) to najtańszy choć niemoralny a w historii często stosowany przez Państwa sposób na pozbycie się długu wobec obywateli i grabież ich oszczędności.

W dyszce z Kopernikiem jest przynajmniej srebro o wartości której nie zeżre inflacja. 23:13, 03.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%