Zamknij

Odszkodowanie za błąd lekarza pierwszego kontaktu

14:44, 27.10.2017 Materiał partnera
Skomentuj

Lekarz rodzinny jest pierwszy w strukturze służby zdrowia. Jego zadaniem jest leczenie podstawowych schorzeń oraz kierowanie pacjentów – zgodnie z wymaganiami ich stanu zdrowia – do lekarzy specjalistów. Co jeśli postawi błędną diagnozę?

Lekarz pierwszego kontaktu pełni niezwykle ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej, od jego decyzji zależy powodzenie powrotu do zdrowia pacjenta. Jeżeli w porę nie rozpozna chorób wymagających specjalistycznego leczenia i nie wdroży odpowiedniego postępowania skutki dla pacjenta mogą być tragiczne.  

Najczęściej popełniane błędy przez lekarza rodzinnego

Bardzo często tego typu pomyłki dotyczą chorób onkologicznych. Przeważnie na wiosnę okazuje się, że problemy z układem oddechowym to nie przedłużające się przypadłości jesienno-zimowe, takie jak zapalenie płuc, oskrzeli, czy grypa, ale nowotwór płuc. Kiedy długie leczenie antybiotykami lub środkami przeciwwirusowymi okazuje się nieskuteczne lekarze kierują pacjenta na badania – wyjaśnia specjalista z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym Prawa Pacjenta. Niestety tego typu pomyłki dotyczą także najmłodszych pacjentów. Bardzo często rodzice i lekarz w ogóle nie biorą pod uwagę, że organizm dziecka również jest zagrożony chorobą nowotworową. Niestety w Polsce każdego roku na choroby onkologiczne zapada ok. 1200 dzieci, a niestety tylko u ok. 8 % chorych diagnoza następuje na wczesnym etapie choroby. Najprostsze badania, takie jak USG, czy morfologia dają wyniki pozwalające ocenić, czy dziecko choruje na nowotwór. Wykrycie go we wczesnym stadium daje prawie stuprocentowe rokowania wyzdrowienia. Czasem zdarza się, że lekceważenie objawów pacjenta może skończyć się nawet jego zgonem. Tak jest w przypadku zawału serca, którego objawy takie jak ból brzucha, czy ucisk w klatce piersiowej bywa utożsamiany z zatruciem pokarmowym lub problemami z kręgosłupem. Błędy lekarskie zawsze wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami i ponoszeniem nie raz ogromnych kosztów związanych z dalszym leczeniem i rekonwalescencją. Dlatego w przypadku popełnienia błędu przez lekarza warto rozważyć dochodzenie odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Dochodzenie odszkodowania za błąd w sztuce medycznej

Zgodnie z Kodeksem cywilnym każdy, kto wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia. Reguła ta dotyczy także lekarzy, którzy są odpowiedzialni za skutki swojego postępowania w zakresie tzw. błędu w sztuce medycznej. Jest nim takie działanie lub zaniechania lekarza, które prowadzi do wyrządzenia szkody pacjentowi i jednocześnie jest niezgodne ze współczesnym stanem wiedzy medycznej. Podstawową przesłanką dochodzenia odszkodowania – oprócz wykazania, że postępowanie lekarza było medycznie nieprawidłowe – jest udowodnienie winy. W przypadku lekarzy pierwszego kontaktu za błąd w sztuce medycznej może być uznane nieprawidłowe rozpoznanie choroby, przepisanie nieodpowiednich leków lub zastosowanie ich w błędnej dawce. Błędem jest także – niestety często spotykane – zaniechanie przeprowadzenia specjalistycznych badań w sytuacji, gdy objawy i stan zdrowia pacjenta wskazywały na konieczność ich przeprowadzenia. W takiej sytuacji wysokość odszkodowania zależy od zakresu szkody wyrządzonej pacjentowi ocenianej jako stopień uszczerbku na zdrowiu. W procesie odszkodowawczym istnieje możliwość domagania się nie tylko jednorazowego świadczenia pieniężnego tytułem odszkodowania, ale również renty, czy zadośćuczynienia za cierpienia psychiczne i fizyczne.  

Pomoc prawna w zakresie dochodzenia tego typu roszczeń obejmuje przede wszystkim dogłębną analizę sprawy i wybór odpowiedniej taktyki procesowej oraz prawidłowe skonstruowanie pozwu. W procesie najczęściej istnieje konieczność przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych sądowych z zakresu medycy, co jest niezwykle trudnym i skomplikowanym zadaniem dla osób nieposiadających odpowiedniego doświadczenia. Stąd też dla skutecznego dochodzenia odszkodowania za błąd w sztuce medycznej warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej, która dysponując wiedzą i doświadczeniem w dochodzeniu tego typu roszczeń z pewnością ułatwi wygranie procesu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%