Zamknij

Ręcznie robione zabawki i ozdoby, używane ubrania i różne przedmioty kupisz w sklepie Studio 27, prowadzonym przez Fundację Makowo

09:12, 25.11.2017 E.D
Skomentuj Fot. Emilia Drachal Fot. Emilia Drachal

Spotkanie informacyjne dla lokalnych liderów ekonomii społecznej w siedzibie LGD „Gminy Powiatu Świeckiego” i otwarcie sklepu społecznego Fundacji Makowo - Studio 27. Warto do niego często zaglądać.

Spotkanie poprowadził Marcin Tylman, prezes Fundacji Aktywizacji i Integracji działającej w Nowem. Zebrani dowiedzieli się, że ekonomia społeczna to sfera aktywności społecznej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy dla tych osób, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej oraz rozwojowi lokalnemu.

Ekonomia społeczna – teoria i praktyka
W czerwcu 2017 r. starosta powołał Powiatowy Zespół ds. Ekonomii Społecznej, której celem jest kreowanie w lokalnym środowisku atmosfery przyjaznej inicjatywom ekonomii społecznej, promocja tej ekonomii w powiecie oraz działania na rzecz współpracy miedzy jednostkami samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami a Powiatowym Zespołem ds. Ekonomii Społecznej. O jego roli opowiedziała Iwona Karolewska, przewodnicząca zespołu. Swoje wystąpienia mieli także goście spoza powiatu świeckiego. Michał Pielechowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku podał przykłady dobrej praktyki współpracy międzysektorowej Miasta Gdańska w kontekście ekonomii społecznej. Edyta Brzoskowska  z Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej Stowarzyszenia Tłok z Torunia przekonywała lokalnych liderów o korzyściach kupowania i zlecania usług Pomocy Społecznej oraz informowała o tym jak to robić. Zebrani dowiedzieli się także jak w praktyce wygląda pomoc osobom, których życie nie przebiega prostą drogą. O działalności Fundacji Makowo opowiedziała Anita Zaremba-Szydeł, prezes fundacji. Wioletta Plewa  ze Spółdzielni Socjalnej „Nasz Dom” funkcjonującej w Bydgoszczy zapoznała uczestników spotkania z zakresem działań na rzecz osób z otępieniem starczym oraz zwierzyła się z wielu problemów, z którymi boryka się spółdzielnia pomagająca chorym. Arkadiusz Pstrong z Fundacji Toskania Kociewska działającej w gminie Nowe z entuzjazmem wymieniał korzyści wynikające z kontaktu ludzi chorych, zagrożonych marginalizacją ze zwierzętami i pracą na wsi. Marcin Tylman, prezes Fundacji  Aktywizacji i Integracji przedstawił jak zaczyna działać współpraca lokalnego przedsiębiorstwa, jakim jest fundacja, z innymi przedsiębiorstwami. Na koniec spotkania Katarzyna Lipowiec, kierownik biura LGD poruszyła temat ekonomii społecznej w perspektywie finansowej.

W trakcie konferencji  odbywał się kiermasz, więc chętni mogli zakupić piękne, ręcznie wykonane rzeczy. Autorami rękodzieła byli członkowie Fundacji Aktywizacji i Integracji, Fundacji Makowo i WTZ Świecie.

Tu kupisz ręcznie robione zabawki i ozdoby
Ostatnim punktem spotkania było otwarcie nowego sklepu społecznego i pracowni artystycznej Fundacji Makowo przy ul. Mickiewicza 27. Fundacja, dzięki udziale w projekcie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, otrzymała pieniądze i stworzyła przedsiębiorstwo ekonomiczne, jakim jest sklep Studio 27. Również dzięki wspomnianym środkom udało się stworzyć 3 miejsca pracy dla Pauliny Cel, Moniki Chrzanowskiej i Dominiki Ferchow. Panie są bardzo kreatywne, szyją piękne i oryginalne zabawki, ozdoby, wykonują też rzeczy na zamówienie.
Kupując w tym punkcie rzeczy używane i całkiem nowe, wykonane przez pracownice sklepu, pomagamy zebrać środki na remont pokoi dzieci z rodzin, których na to nie stać. Poza tym można wspomóc fundację oddając do sklepu rzeczy w dobrym stanie, które nie są nam już potrzebne.
Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w  godz. 10.00-17.00 oraz w soboty w godz. 10.00-13.00.
Więcej informacji na temat działania Fundacji Makowo na stronie www.fundacjamakowo.pl oraz na facebookowym profilu. 

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%