Zamknij

Nie możecie jeździć bez trzymanki. A kiedy rowerem po chodniku?

10:30, 08.05.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego policjanci ze Świecia przypominają niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Wybierając się w jakąkolwiek podróż jednośladem należy zadbać, aby nasz pojazd był sprawny technicznie i w pełni wyposażony. O tym przypominali w piątek (04.05.2018) policjanci „drogówki” wszystkim kontrolowanym rowerzystom.

Pamiętajmy, że do obowiązkowego wyposażenia roweru należy: z przodu światło barwy żółtej lub białej, z tyłu światło barwy czerwonej, co najmniej jedno światło odblaskowe czerwone o kształcie innym niż trójkąt, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy i przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec.

- Kolejną dobrą zasadą jest używanie kasku podczas jazdy rowerem, a po zmroku dodatkowo kamizelki odblaskowej, zwłaszcza w terenie niezabudowanym - mówi asp. szt. Joanna Tarkowska, rzecznik świeckiej policji. - Podczas jazdy bezwzględnie należy stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Na ścieżce rowerowej:

• Jeżeli na trasie, którą jedziemy jest wyznaczona ścieżka rowerowa to właśnie po niej każdy rowerzysta powinien się poruszać. Po ścieżce, tak jak na jezdni obowiązuje ruch prawostronny.
• Na wszelkiego rodzaju przejazdach rowerowych należy zachować szczególną ostrożność i uważać na pojazdy znajdujące się w pobliżu.
• Uważać na miejsca, gdzie znajdują się wyjazdy z posesji.

Na jezdni:

• Rowerzysta jadąc jezdnią jest zobowiązany do poruszania się wzdłuż jej prawej krawędzi.
• Wykonując jakiekolwiek manewry należy je odpowiednio wcześnie zasygnalizować.

Zgodnie z przepisami rowerzysta nie może:

• Przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych (może przejeżdżać przez jezdnię tylko wtedy gdy jest wyznaczony przejazd, w innym wypadku powinien zejść z roweru i go przeprowadzić)
• Jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.
• Czepiać się innych pojazdów.
• Rozmawiać przez telefon komórkowy wymagający trzymania w ręku.
• Kierować pod działaniem alkoholu.

Kiedy na chodniku?

Po chodniku, zgodnie z przepisami, rowerzysta może się poruszać tylko wtedy kiedy na przyległej jezdni dopuszczono ruch pojazdów powyżej 50 km/h i nie wydzielono pasa dla rowerów, w przypadku złych warunków atmosferycznych (np. gdy jezdnia jest pokryta lodem) lub gdy pod opieką znajduje się rowerzysta, który nie ukończył jeszcze 10 lat. Dodatkowym warunkiem jest fakt, że chodnik ma szerokość minimum 2 metry, a jadąc po chodniku rowerzysta ustępuje pierwszeństwa pieszemu. Wybierając się w podróż rowerem pamiętajmy o przestrzeganiu powyższych zasad oraz o zachowaniu wszelkiej ostrożności. Pamiętajmy, bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych!

 

(M.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone