Zamknij

Tu były kiedyś królewskie lasy, a teraz jest nowy park krajobrazowy

07:50, 01.08.2018 Krzysztof Nowicki Aktualizacja: 08:18, 01.08.2018
Skomentuj

Sejmik województwa podjął decyzję o włączeniu nowo utworzonego Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe do Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego i zmianie nazwy zespołu na: Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

O utworzeniu parku krajobrazowego Góry Łosiowe mówiło się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych, ale wtedy pomysł szybko upadł. Na nowo ożył półtora roku temu, kiedy wiejska gmina Grudziądz porządkowała tereny należące dawniej do sławnego, polskiego chirurga, profesora Ludwika Rydygiera, który miał swoje włości we wsi Dusocin.

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe powstał przy północnej granicy województwa, w gminach Grudziądz i Rogóźno, na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Chodzi o urozmaicony krajobrazowo teren polodowcowy – pokrytą najlepiej zachowanym w kraju polem wydmowym wysoczyznę morenową, rozległy kompleks leśny i położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły międzywale, terasę zalewową rzeki i dno doliny Wisły i Osy. Występuje tu 119 gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ryb, spotkamy też między innymi kumaki nizinne, żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi. W granicach parku znajdują się też 54 pomniki przyrody.

Na obszarze parku nie brakuje też świadectw bogatej historii i kultury tych ziem. Wieś Dusocin to miejsce urodzenia światowej sławy chirurga prof. Ludwika Rydygiera, w której do dziś zachowały się ruiny jego domu rodzinnego. Na tym terenie odnajdziemy też ślady osadnictwa olęderskiego, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne oraz charakterystyczne cechy architektury wiejskiej: budownictwo drewniane i zabudowy z kamieni polnych.

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe został utworzony w maju 2018 roku na mocy uchwały sejmiku województwa, po uzgodnieniu jej kształtu z samorządami lokalnymi z tego obszaru oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Decyzją radnych sejmiku park będzie funkcjonował w ramach podległego marszałkowskiej administracji Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Nowa nazwa jednostki to Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

- To dla nas więcej pracy, ale nie było sensu powoływać oddzielnej administracji dla niewielkiego parku – mówi Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. - Nowo powstały park to bardzo piękne i atrakcyjne przyrodniczo tereny. Poza niesamowitym polem wydmowym na kilkudziesięciu kilometrach kwadratowych mamy zwarty las z tylko jedną utwardzoną drogą i jedną osadą leśną. Kiedy zajrzeliśmy do starych dokumentów odkryliśmy, że przez 300 lat tu były królewskie lasy – dodaje.

W planach jest odtworzenie zagrody Rydygiera. Gdyby się to udało z pewnością ruch turystyczny będzie sprzyjał rozwojowi okolicznych wsi.

- Parki krajobrazowe to nasze wielkie bogactwo - nie tylko przyrodnicze, ale również kulturowe, bo na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii i dziedzictwa materialnego. Tak jest również w przypadku Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, gdzie znajdują się obiekty związane z wybitnym polskim chirurgiem, profesorem Ludwikiem Rydygierem – mówi marszałek Piotr Całbecki.

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%