Zamknij
REKLAMA

Ponad polowa naszych policjantów na zwolnieniach L4

12:05, 08.11.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Fotolia

O proteście policjantów jest głośno w całej Polsce. Mundurowi masowo idą na zwolnienie L4. Zdarza się, że komendy w mniejszych miejscowościach są zamykane, a oczekiwanie na interwencje funkcjonariuszy wydłuża się. Protest nie ominął powiatu świeckiego.

- Sytuacja w Świeciu jest trudna - informuje mł. asp. Joanna Tarkowska, rzecznik KPP w Świeciu. - Ponad 50% funkcjonariuszy rozchorowało się.

W innych gminach w powiecie świeckim zdarza się, że na komisariacie jest tylko kierownik.

- Owszem, są gminy w których tylko kierownik jest na zmianie - mówi Tarkowska. - Jednak nie zamknięto jeszcze żadnego posterunku.

Mimo mniejszej ilości funkcjonariuszy w Świeciu, mundurowi starają się pomóc każdemu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że czas przybycia policji na miejsce interwencji może się wydłużyć.

O co walczą policjanci?

- zrównanie statusu emerytalnego funkcjonariuszy przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku, z tymi, których przyjęto przed tą datą
- wprowadzenia pełnej odpłatności za nadgodziny i służbę w dni wolne od pracy
- 30-dniowy okres pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego
- zmiana warunków przechodzenia na emeryturę (likwidacja warunku osiągnięcia wieku 55 lat)
- podwyżki w kwocie 650 zł dla każdego funkcjonariusza
- odmrożenia waloryzacji kwoty bazowej od 1 stycznia 2019 r.

 MSWiA złożyło propozycję dla funkcjonariuszy (treść projektu porozumienia)

Dodatkowe podwyżki, płatne nadgodziny, rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę oraz 30 dni pełnopłatnego L4 dla funkcjonariuszy z pierwszej linii to propozycje, które zawiera projekt porozumienia przekazany stronie społecznej. Przedstawiamy pełną treść projektu tego porozumienia.

Zarówno minister Joachim Brudziński jak i wiceminister Jarosław Zieliński podkreślają, że Ministerstwo w każdej chwili jest gotowe podpisać porozumienie ze związkami zawodowymi. MSWiA podtrzymuje wszystkie wcześniejsze propozycje. Wśród nich są m.in. dodatkowe podwyżki i płatne w 100 proc. nadgodziny.

Od 1 stycznia 2019 r. w ramach podwyżek z Programu Modernizacji Służb Mundurowych policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze SOP otrzymają średnio o 309 zł podwyżki na etat, a pracownicy cywilni o 300 zł. MSWiA proponuje kolejne podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy od 1 lipca 2019 r. - przeciętnie o 253 zł na etat. W ramach wcześniej podpisanych porozumień, pracownicy cywilni również otrzymają dodatkową podwyżkę w kwocie 250 zł od 1 lipca 2019 r.

Kolejną propozycją MSWiA jest rezygnacja z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby.

MSWiA proponuje także zmiany w rozliczaniu tzw. nadgodzin. Od 1 lipca 2019 r. wprowadzona byłaby odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby tzw. nadgodziny wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Od 1 czerwca 2014 r. wynagrodzenie za czas choroby zostało ujednolicone i funkcjonariusze na L4 otrzymują 80 proc. uposażenia, tak jak wszyscy inni pracownicy. Związkowcy postulowali, aby w ciągu roku w 100 proc. było płatne do 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy. Natomiast za czas choroby powyżej 30 dni funkcjonariusz otrzymywałby 80 proc. uposażenia. MSWiA proponuje, aby 100 proc. uposażenie za czas choroby otrzymywali funkcjonariusze z tzw. pierwszej linii, którzy na co dzień pełniąc służbę ryzykują swoim zdrowiem i życiem.

Przypominamy, że wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, a także pracownicy cywilni tych służb otrzymali podwyżki od 1 stycznia 2016 r. Wtedy uposażenia funkcjonariuszy wzrosły o 202 zł, a wynagrodzenia pracowników cywilnych o 154 zł. Także od 1 stycznia 2017 r. uposażenie funkcjonariuszy wzrosło średnio o 253 zł, a pensje pracowników cywilnych przeciętnie o 250 zł.

Warto zaznaczyć, że od 1 maja tego roku kolejne podwyżki otrzymało dodatkowo ponad 110 tys. policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP. Wzrost uposażenia obejmował najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Na ten cel przeznaczono 150 mln zł.

Czy dojdzie w końcu do porozumienia i funkcjonariusze wrócą do pracy?

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (4)

Tworzący budżetTworzący budżet

4 3

Im się w głowach poprzewracało.
Wszyscy mają pracować (średnio od 25 do 65) 40 lat, a oni 15 i na wakacje?
W prywatnej firmie, jak ktoś ma focha, to się go zwalnia. 15:07, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

..

3 3

Srednio policjant zarabia 5 tys.Tak, tak, tyle ma z dodatkami wszelkimi, ale coz narzekac to uwielabiaja.
gdzie jest zus, zeby sprtawdzic lewe zwolnienia i lekarzy je wystawiajacych. 15:36, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piotrekpiotrek

4 1

wszystko ładnie pięknie, policjant symuluje chorobe, bo chce podwyżke i inne przywileje, no okej. A czy lekarz dający fałszywe zaświadczenie robi wszystko zgodnie z prawem? Szczerze mówiąc nigdy nie symulowałem choroby i nie pomyślałbym żeby prosić lekarza o fałszywe wolne.. Jeżeli jest na to jakiś paragraf że lekarz wydaje zdrowemu zwolnienie to przez takich policjantów mogą stracić prawo do wykonywania zawodu lub jakąś inną karę. Tym bardziej, że sprawa jest głośna, Tzn biorąc to na logike, ale czy tak jest rzeczywiście? Nie znam się na tym, ale pewnie wszystko wedle prawa jest w porządku skoro lekarze nie boją się wystawiać takich zwolnień 17:41, 08.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaJa

0 1

Masz rację, ale w rządach PiSu, to przejdzie i przeminie bez echa. Ot taki mamy rząd. 14:58, 09.11.2018


REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone