Zamknij

Już prawie 400 terytorialsów w województwie. Ty też możesz zostać jednym z nich

12:06, 12.12.2018 M.K Aktualizacja: 13:48, 12.12.2018
Skomentuj Fot. por. dr Diana Warchocka, rzecznik prasowy 8kpbot Fot. por. dr Diana Warchocka, rzecznik prasowy 8kpbot

Drugiego grudnia w Bydgoszczy żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Uroczystość miała wymiar historyczny. Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów w Bydgoszczy.

Ten ważny dla kujawsko-pomorskich terytorialsów dzień rozpoczął się o godz. 09:30 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Przysięgę na sztandar batalionu dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych złożyło ponad 124 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma już około 400 „terytorialsów” i ponad 100 żołnierzy zawodowych. Statystyczny żołnierz TSW (terytorialnej służby wojskowej) to zatrudniony na pełnym etacie pracownik, w przedziale wiekowym od 31 do 35 roku życia, z wykształceniem wyższym i średnim. Swoją wiedzę o wstąpieniu w szeregi WOT czerpie przede wszystkim z mediów (internet i prasa), jak również z rozmów z kolegami, rodzinami, rodzeństwem, które wstąpiło już wcześniej   w szeregi WOT. Kolejnym istotnym powodem dzięki, któremu ochotnicy wstępują    w szeregi 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej są spotkania organizowane w szkołach średnich, zawodowych oraz uczelniach wyższych. Statystyczny „terytorials” z 8 KPBOT ma wykształcenie techniczne i humanistyczne. Osoby z tym wykształceniem są większością podczas procesu rekrutacji. Główne zawody, którymi charakteryzują się nasi żołnierze to ratownicy medyczni, nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciele języka obcego, pracownicy administracji publicznej.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma już około 400 „Terytorialsów”, którzy w sytuacjach kryzysowych będą służyć swoją pomocą lokalnej społeczności. Rejon odpowiedzialności województwa kujawsko-pomorskiego to powiaty: sępoleński, tucholski, świecki, grudziądzki, nakielski, bydgoski, chełmiński, wąbrzeski, brodnicki, toruński, golubsko-dobrzyński, rypiński, lipnowski, aleksandrowski, inowrocławski, żniński, mogileński, radziejowski, włocławski.

Wszyscy chętni i zainteresowani wstąpieniem w szeregi 8 KPBOT mogą starać się o przyjęcie do służby poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień w województwie kujawsko-pomorskim. Do czasu rozpoczęcia formowania kolejnych batalionów w Inowrocławiu i w Grudziądzu, batalion w Toruniu będzie przyjmował ochotników nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także całego województwa.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT są formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat
(w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

 Misją WOT jest obrona, ochrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba
w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym
i możliwością służby dla Polski.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

JaJa

1 0

Wielkie marnowanie pieniędzy. Ani to towarzystwo, ani armia.
17:50, 12.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KKKK

1 0

zABAWKI mACIORA! 21:56, 16.12.2018


reo
0%