Zamknij
REKLAMA

Pociągi pomkną przez Laskowice 200 km/h. Trzeba będzie...

11:04, 04.02.2019 | Emilia Drachal
REKLAMA
Skomentuj
Foto: www.plk-sa.pl

PKP planuje przebudować linię kolejową biegnącą przez nasz powiat na linię dużych prędkości, a to oznacza likwidację przejazdów kolejowych. Zamiast nich powstaną wiadukty. W gminie Jeżewo w trzech miejscach.

Chociaż o powstaniu wiaduktu nad przejazdem kolejowym w Laskowicach mówi się już od wielu lat, to teraz temat zaczyna przybierać realnych kształtów. W zeszłym roku przedstawiciele gminy Jeżewo, Nadleśnictwa Dąbrowa, Zarządu Dróg Wojewódzkich dwukrotnie spotykali się z reprezentantami PKP PLK. Na grudniowym spotkaniu dowiedzieli się, że jest już ogłoszony przetarg na zaprojektowanie wiaduktów.

Przez gminę Jeżewo przebiega linia kolejowa Chorzów Batory – Tczew. To prawie 500 km magistrala węglowa, zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, łącząca Górnośląski, Częstochowski Okręg Przemysłowy oraz Rybnicki Okręg Węglowy z węzłem kolejowym w Tczewie a dalej z Portem Gdańsk i Portem Gdynia. PKP PLK zamierza zmodernizować całą magistralę, na co są pieniądze rządowe i unijne.

Dzięki przebudowie trasa stanie się linią dużych prędkości, na której pociągi mogą rozpędzać się do dwustu kilometrów na godzinę. Przejazdy będą krócej trwały i będą bezpieczniejsze, bo przejazdy kolejowe zostaną zastąpione wiaduktami.

- Na pierwszym spotkaniu (w lipcu 2018 r. - przyp. red.) wstępnie przedstawiono zamysł PKP względem budowy przejazdów bezkolizyjnych w naszej gminie – mówi Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo. - Mają to być trzy wiadukty, które powstaną w Laskowicach, Lipienkach i Dąbrowie. Jeden przejazd w Osłowie zostanie zlikwidowany – dodaje.

Na jednym z przejazdów w Osłowie ma powstać tzw. bajpas nad wałem kolejowym do Laskowic. Ze względu na te plany gmina Jeżewo wstrzymała się z modernizacją drogi Polnej (od ul. Laskowickiej do centrum Osłowa).

Na spotkaniu byli też przedstawiciele Nadleśnictwa Dąbrowa, którzy są tą sprawą zainteresowani, gdyż chodzi o wywóz drewna z lasu. Obecnie Nadleśnictwo do wywozu drewna używa ul. Dębowej w Jeżewie. Gdy będzie budowany wiadukt droga ta może być zablokowana, dlatego trzeba zorganizować wszystko tak, aby drewno nadal mogłoby być wywożone.

Kiedy mają powstać wiadukty?

- Podczas spotkania padł tylko jeden termin. Zapewniono, że do roku 2028 wiadukty mają już stać – mówi wójt gminy Jeżewo.

W trakcie roku projekt dotyczący budowy wiaduktów przejęło Centrum Realizacji Inwestycji Region Północny PKP w Gdańsku.

- W grudniu 2018 roku spotkaliśmy się z nowym koordynatorem projektu . Ogłosił on już przetarg na dokumentację projektową wiaduktów i do czerwca 2021 roku ma ta dokumentacja być gotowa. Do tego czasu, jak myślę, projektanci pojawią się w terenie – informuje Rakowicz.

(Emilia Drachal)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (7)

MsMs

4 1

A kto do tego czasu doczeka? Dziesięć lat to kilka ekip rządowych z różnymi pomysłami. Szkoda że tej wiadomości nie podano 1 kwietnia. 13:04, 04.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hehehheheh

4 0

z tego co słyszę, to już od 30-tu lat planują wiadukt... 18:24, 04.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czytałem z zaciekawiCzytałem z zaciekawi

3 0

ale, jak przeczytałem że w 2028 wiadukty mają już stać parsknąłem śmiechem.... w 2028..... 23:36, 04.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bolobolo

0 0

sami optymiści.... czy Polacy to naród ponuraków i maruderów tylko???? 20:57, 05.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PolacyPolacy

1 0

to naród realistów. Mamy skakać jak Reksio z radości kiedy ktoś pokaże plasterek szynki? Najlepiej bezkrytycznie szczerzyć się z radości bo ktoś łaskawie chce rozwijać kraj. 07:50, 06.02.2019


TttTtt

0 0

Nadleśnictwo używa drogi Dębowej do wywozu drewna gdzie dopuszczalna masa samochodu poruszajacego sie nie może przekraczać 10t . Przez to droga wygląda fatalnie nie idzie nawet rowerem przejechać żeby nie wpaść w dziurę. 11:02, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomtom

0 0

a inne gminy na tej trasie mają taki sam problem czy tylko gmina Jeżewo? hahah 15:18, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone