Zamknij
REKLAMA

Bardziej szkodzą niż pomagają? Popularne leki wycofane

22:45, 19.02.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Sezon przeziębień w pełni, tymczasem Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż aż sześciu leków. Wszystkie zawierają substancję, która bardziej może szkodzić niż pomagać.

Chodzi o leki na przeziębienie zawierające w swoim składzie substancje o nazwie – fenspiryd. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne i działa rozkurczająco na oskrzela. Według komunikatu Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, wystąpiło zagrożenie dla zdrowia publicznego. Inspektorzy uważają, że korzyści wynikające ze spożywania fenspirydu są... "niewspółmierne do ryzyka jego stosowania".

Z aptek w całym kraju zniknęły wszystkie serie leków: Eurespal 80 mg, Elofen 2 mg/ml, Eurefin 2 mg/ml, Fenspogal 2 mg/ml, Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml, Fosidal o smaku pomarańczowym, 2 mg/ml, Pulneo 25 mg/ml, Pulneo 2 mg/ml, Pulneo o smaku coli 2 mg/ml.

Czy leki wrócą na polski rynek?

- Wystąpiono o wszczęcie procedury unijnej w celu dokonania ponownej oceny stosunku korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających substancję czynną fenspiryd. (...) Po przeprowadzeniu procedury, zostanie podjęta decyzja, czy pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd powinny zostać utrzymane, zmienione, zawieszone lub wycofane - napisał Główny Inspektorat Farmaceutyczny w komunikacie z 11 lutego 2019 roku.

Sprawdźcie więc domowe apteczki. Natomiast osoby, które leczą się wyżej wymienionymi lekami, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

(K.N)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone