Zamknij
REKLAMA

Strażnicy przesiądą się na elektryczne rowery

10:58, 26.02.2019 | Krzysztof Nowicki
REKLAMA
Skomentuj
Toruńscy strażnicy już wiedzą, że rowery bardzo pomagają w ich pracy

Już w marcu możemy zobaczyć rowerowy patrol straży miejskiej. Dotrze w miejsca niedostępne dla samochodu, a zbyt odległe dla patroli pieszych.

Skąd pomysł na taką formę patrolu? Od dawna świetnie się sprawdza w innych krajach, chociażby w Niemczech. Rowerowe patrole można też spotkać w dużych polskich miastach. Teraz dołączy do nich Świecie.
Strażnicy na rowerach mają patrolować różne miejsca naszego miasta, objeżdżać rowerowe ścieżki w gminie, pojawić się na niektórych leśnych drogach.

- Z roweru widać więcej, widać inaczej niż z okien samochodu – argumentuje Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Z kolei pieszy patrol, ze względu na rozległość terenu, nie wszędzie jest w stanie dotrzeć.

Rowerowe patrole zwrócą uwagę na prawidłowość oznakowania ścieżek rowerowych, na parkowanie na ścieżkach a nawet na dziury w ścieżkach rowerowych.

Rower to też pojazd służbowy
Strażnicy zastanawiali się wcześniej nad kupnem skuterów, które miałyby spełniać podobne zadania, ale ostatecznie stwierdzili, że rowery lepiej je spełnią, lepiej się nadadzą, a przy tym są ekologiczne.
Rowery będą napędzane siłą mięśni, ale wzbogacone o silnik elektryczny.

- Chcemy, żeby strażnicy pokonywali nimi duże odległości, a nasz teren tylko pozornie wydaje się płaski – mówi Witt. - Rowerzyści dokładnie wiedzą, że pełno mamy wniesień i podjazdów. Poza tym nie jesteśmy coraz młodsi, więc elektryczne wspomaganie bardzo się przyda.

Rowery będą kupione z pełnym wyposażeniem: kaski, światła, box bagażowy oraz światła błyskowe stosowane przez pojazdy uprzywilejowane.

Piętnastu strażników i trzy samochody
W naszej straży miejskiej pracuje 20 osób. 15 z nich to strażnicy, 4 osoby obsługują monitoring miejski, 1 osoba zajmuje się schroniskiem dla zwierząt.

Na wyposażeniu straży są trzy samochody. Fiat doblo z 2008 roku, dacia dokker z 2016 i vw caddy z 2006 roku (ten ostatni nieoznakowany). W przyszłym roku strażnicy chcą wystąpić z wnioskiem do budżetu o wymianę dwóch najstarszych aut.

[ALERT]1551175930397[/ALERT]

 

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

haha

8 1

No to wam zady przyrosną do siodełek.W przyszłym roku śmigłowce może ze dwa z góry lepiej widać. 17:57, 26.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

//////

6 1

A tak na marginesie ,jadąc rowerem też nie wolno używać telefonu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 18:00, 26.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GwiazdyGwiazdy

5 1

Już widzę te spasłe gwiazdy na rowerach ???? 14:46, 27.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

6 1

A może by tak pieszo, a jak już rower to zwykły nie elektryczny, trochę kondycji by złapali, 20:59, 27.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Swieciak Swieciak

0 8

Jak zwykle świecka mądrość potrafi dać popis w komentarzach.. Wstyd. 19:28, 28.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oserwator w realuoserwator w realu

5 0

Śmiechu warte na koszt podatników elektryczne rowery trzeba ich z buta puścić może wtedy zobaczą ja zaśmiecane jest miasto,niech się hrabiostwo przejdzie po parkach po miejscach przesiadywania zbirów i wandali.A nie czatować na żle zaparkowane auto babcie z pieskiem i siedziedz i spać w samochodzie a teraz wnioski o dwa nowe samochody, a obywatele tego miasta będą płacić podatki żeby ZUK sprzątał po wandalach bo hrabiostwo albo się ich boi albo unika. 21:38, 28.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stary ŚwieciakStary Świeciak

3 0

Ludzie się cieszą gdy sobie kupią samochód 15 letni lub starszy bo musieli na niego zarobić i jeszcze utrzymać a tu proszę Fiat Doblo 2008 VW Caddy z 2006 oczywiście serwisowane zadbane już się panom znudziły.Policja jezdzi dużo starszymi jest z której jest o wiele większa korzyść a teraz jeszcze rowery elektryczne Skandal.A może już jest nabywca na te auta, oczywiście formalnie przetarg będzie musiał się odbyć, tym wydatkom o ich zasadności powinno się przyjrzeć CBA. 12:41, 02.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone