Zamknij

Kobiety silne i zdeterminowane, będące ważną częścią Sił Zbrojnych

12:47, 08.03.2019 K.N Aktualizacja: 12:49, 08.03.2019
Skomentuj

Matki, żony, partnerki, nauczycielki, studentki, dyrektorki, influencerki, pielęgniarki, sportsmenki – nieważne ile mają lat, skąd pochodzą, ani jaki zawód wykonują – w WOT jest ich obecnie już ponad 2000. Każda jest inna, ale wszystkie mają jeden cel, chcą bronić swoich najbliższych. Są to kobiety mądre, silne i zdeterminowane.  Kobiety były, są i zawsze będą ważną częścią sił zbrojnych. Są ważną częścią „teamu” WOT.

Ww Dniu Kobiet, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” - płk Krzysztof Stańczyk spotkał się z żołnierzami-kobietami TSW, żołnierzami zawodowymi oraz pracownikami cywilnymi RON.

- Służba wojskowa nie jest łatwą rzeczą (…) wymaga ciągłego poświęcenia, determinacji, wytrwałości i uporu….w dążeniu do celu, który chcemy osiągnąć. Wy jesteście prawdziwym przykładem na to, że Polska ma wiernych obrońców i żołnierzy - podkreśla płk Krzysztof Stańczyk. 

Kobiety 8K-PBOT to matki, żony, partnerki, przyjaciółki, studentki, pielęgniarki, nauczycielki, dyrektorki, sportsmenki. Nie ważne ile mają lat, skąd pochodzą, ani jaki zawód wykonują – w 8K-PBOT jest już ich ponad 80, a w WOT ponad 2000. Każda jest inna, wszystkie się różnią ale wszystkie mają jeden cel, który sprawia, że stają się jednością -  chcą bronić swoich najbliższych w sytuacji kiedy będą tego najbardziej potrzebować. To nie przysłowiowy „puch marny”, lecz kobiety mądre, silne i zdeterminowane, które w WOT były, są i zawsze będą ważną częścią Sił Zbrojnych. To one stanowią nierozerwalną częścią „teamu” Wojsk Obrony Terytorialnej.

Najważniejszym zasobem 8K-PBOT są ludzie dzięki, którym brygada funkcjonuje i ciągle się rozwija. Chcąc sklasyfikować kobiety, które w niej służą możemy je podzielić na trzy grupy. Z ich cech i postaw jawi się obraz kobiety-żołnierza OT.

Pierwszą z nich stanowią żołnierki, które jednocześnie są matkami. Z pewnością jest im łatwiej przystosować się do służby w wojsku – ciężka praca, brak wytchnienia i chwili dla siebie, czy wczesne wstawanie to często ich codzienność – szczególnie jeśli ich dzieci są małe.  Są to kobiety bardzo obowiązkowe i zdyscyplinowane. Wnoszą do służby nie tylko harmonię i porządek, ale również często stają się nieformalnymi liderami.

Jedną z takich kobiet jest szer. Julia Rozworowska-Wolańska z 8 Kujawsko-Pomorskiej BOT. Na pytanie czym dla niej są Wojska Obrony Terytorialnej i co zmieniło się w jej życiu po szkoleniu, odpowiada:

- W moim odczuciu Wojska Obrony Terytorialnej to formacja, która skupia ludzi, dla których priorytetem jest drugi człowiek - mówi szer. Julia Rozworowska-Wolańska. - To formacja, która jest jak obraz z puzzli. Składa się z wielu różnych, ale pasujących do siebie elementów. Tylko połączone razem są całością. Po szkoleniu zmieniło się dla mnie wszystko! Jes­tem dumna z siebie, wiem, że mam „żołnierskie serce”. Mam braci i siostry w służbie toruńskiej kompanii.

Drugą grupę stanowią kobiety, które zdecydowały się wraz ze swoimi dziećmi wstąpić do WOT. To wielkie wyzwanie i jednocześnie wielka odpowiedzialność. Są to matki, które dają swoim, dorosłym już dzieciom wspaniały przykład - piękną lekcję patriotyzmu.

Ostatnia, ale równie ważna grupa, to niezwykłe kobiety, które wprawdzie same nie należą do WOT, ale oddały Formacji to co dla nich najważniejsze – swoje dzieci. Wychowały je w duchu patriotyzmu, miłość do munduru, miłość do armii i gotowość do poświęcenia się dla Ojczyzny.

Kobiety od zawsze współtworzyły polską amię. Największy ich udział w walkach miał miejsce podczas  II wojny światowej, w ramach działalności Armii Krajowej, której tradycje z dumą dziedziczą WOT. Postawy ówczesnych kobiet, które walczyły o wolną Polskę, do dziś stanowią inspirację i motywują do działania żołnierki, które obecnie są w szeregach OT. Przykładów takich kobiet jest w historii wiele, jednak jedna z nich jest szczególnie ważna dla Formacji. Gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, żołnierz KG ZWZ-AK, Powstaniec Warszawski, jedyna kobieta pośród 316 cichociemnych, a od lutego br. patronka 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Jest to pierwsza i obecnie jedyna kobieta wśród patronów brygad OT.

Wszystkie kobiety są niezwykłe. Te służące w 8K-PBOT pokazują, że w codziennym życiu ważne jest coś co sprawia, że staje się ono wartością nadrzędną. Tym czymś jest poczucie dobrze spełnionego obowiązku i  wewnętrzne przekonanie sumienia, że to co robimy ma sens.
(Żródło: 8K-PBOT) 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Są

0 0

bardzo potrzebne, mężczyźni w wojsku muszą jakoś rozładować napięcie. 19:11, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%