Zamknij
REKLAMA

Strajk nauczycieli trwa, ale egzaminy się odbędą

19:02, 09.04.2019 | E.D
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Krzysztof Nowicki

Część szkół strajkuje, a w innych pojawiła się epidemia zwolnień lekarskich. Dyrektorzy zapewniają, że zaczynające się jutro egzaminy gimnazjalne odbędą się zgodnie z planem.

Od wczoraj w szkołach Świecia, tak jak w większości szkół w Polsce, trwa strajk nauczycieli. Pedagodzy domagają się m.in. wyższego wynagrodzenia i reformy szkolnictwa. Obecnie nauczyciele protestują w szkołach podstawowych: nr 1, 2, 3 i 5 w Świeciu, Zespole Szkół Specjalnych, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu. W szkołach odwołano zajęcia dydaktyczne.

- Uczniowie, którzy przychodzą rano do szkoły, a jest ich niewielu, mają zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, choć niechętnie z tego korzystają – wyjaśnia Piotr Kamiński, wicedyrektor ZSP w Świeciu.

W Szkole Podstawowej nr 3 w Świeciu zastaliśmy tylko nauczycieli. Na próbę rozmowy o strajku zareagowali nerwowo i odmówili jakichkolwiek komentarzy, czy nawet informacji.

Nie oznacza to wcale, że pozostałe szkoły działają normalnie. Do sekretariatów niektórych szkół trafiło sporo zwolnień lekarskich L4, np. w SP 8 zachorowało kilkunastu nauczycieli.
W 2 LO uczniowie wkurzeni tym, że mają chodzić do szkoły, kiedy ich koledzy mają wolne – założyli na fejsbuku wydarzenie „Strajk uczniów Białego”.

Egzamin gimnazjalny

Sytuacja może się zmienić, ponieważ do protestu dołączą się inne szkoły.

Strajk nauczycieli to powód do niepokoju dla trzecioklasistów gimnazjów i ich rodziców. Jednym z argumentów przetargowych strajkujących było bowiem zagrożenie, że nie będzie miał kto zasiąść w komisjach podczas egzaminów gimnazjalnych.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pomimo strajku uda się zorganizować egzaminy gimnazjalne, które mają odbyć się między 10 a 12 kwietnia – informuje Paweł Knapik, wiceburmistrz Świecia. - Dyrektorzy wszystkich placówek potwierdzili, że dadzą radę zapewnić niezbędną kadrę pedagogiczną.

Solidarność przyłącza się do strajku

Wczoraj Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Świeciu podjęła decyzję o przystąpieniu do strajku nauczycieli szkół, które wypowiedziały się za strajkiem w referendum ogłoszonym przez Solidarność.

Teraz w strajku mogą wziąć udział jeszcze szkoły podstawowe nr 7 i 8 w Świeciu oraz szkoła w Przysiersku - informuje Ewa Stepnowska, przewodnicząca nauczycielskiej Solidarności w Świeciu. - Wszystko zależy od nauczycieli. Jeśli podejmą taką decyzję, strajk w tych szkołach rozpocznie się od nowego tygodnia

Dzisiejsze rozmowy związkowców ze stroną rządową nie przyniosły żadnych efektów. Strajk trwa nadal. Do odwołania.

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (5)

AniAni

9 7

Brawo nauczyciele. Jesteśmy z wami. 19:15, 09.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TraqTraq

6 6

Tak, najlepiej niech wszyscy ogłoszą strajk. Piekarze, lekarze, sprzedawcy, listonosze, budowlancy, rolnicy, górnicy, komornicy, kominiarze, spawacze, taksówkarze itd. Kto powie, że zarabia za dużo? Mają podpisane umowy - niech uczą. Pracowanie w pracy to nie przywilej, ale obowiązek. Wynagrodzenie nie odpowiada - można zmienić pracę, założyć prywatną działalność. W czym problem? Zaczęły by się zwolnienia to stawka sama by poszła w górę, bo musiałaby być konkurencyjna rynkowo. To normalne, czasy ustroju gdzie to państwo wszystko reguluje już dawno przeminęły. Państwo chce fachowców - niech płaci. "Fachowcy" mają blokady wolnorynkowe, są nieatrakcyjni na rynku pracy, zasiedzieli się w jeden pracy za długo? To ich problem. Każdy ma takie same prawa i obowiązki na wolnym rynku. Obecna sytuacja to kpina. Kpina z rodziców i dzieci. 19:31, 09.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JotJot

0 0

Oczywiście, niech nauczyciele zmienia pracę. Ty wtedy pójdziesz do szkoły wychowywać i nauczać? Bardzo dziwię się, że nie rozumiesz, iż uczyć powinni najlepsi. A jak ich ściągniesz do szkoły za taką płacę? Przecież to Twój wolny rynek ma regulować - za ile? Pozdrawiam 11:05, 11.04.2019


akak

7 8

Strajk to może urządzać roszczeniowa budżetówka , reszta musi zapierniczać albo na bruk, bez względu na wykształcenie. 19:47, 09.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

maniek maniek

1 0

ak zal mi ciebie 16:49, 10.04.2019


REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone