Zamknij
REKLAMA

Kiedy świecianie otrzymają trzynastą emeryturę? ZUS informuje, że...

05:29, 06.05.2019 | mat. ZUS
REKLAMA
Skomentuj

W województwie kujawsko-pomorskim ruszyła wypłata tzw. trzynastej emerytury, czyli jednorazowego świadczenia pieniężnego - informuje ZUS. Tzw. trzynastkę otrzyma  blisko 400 tys. osób z naszego regionu. Jej wysokość to 1100 zł brutto. W zależności od wyboru, przyniesie ją listonosz lub wpłynie ona na konto.

Jednorazowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastą emeryturę, otrzymają osoby, które na dzień 30 kwietnia 2019 r. miały ustalone prawo do: emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (czyli Mama 4+), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych – pod warunkiem, że pobierały to świadczenie.

Trzynastą emeryturę dostaną także ci, którym świadczenia ZUS przyznał później, np. w czerwcu, bo prowadził postępowanie wyjaśniające, o ile prawo do ich wypłaty będzie obejmowało 30 kwietnia 2019 r. Trzynastki nie otrzymają osoby, które na 30 kwietnia miały zawieszone prawo do świadczenia np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.

Kiedy wypłata?

- Trzynasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, więc nie trzeba składać wniosku o to świadczenie - zwraca uwagę Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - ZUS wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj 2019 r. Pierwsze trzynaste emerytury otrzymały osoby, których wypłata świadczenia wypada na 1, 5 i 6 maja – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dobra wiadomość dla zadłużonych emerytów i rencistów. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym. Środki z „trzynastki” będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, co ma zapobiec zajęciom komorniczym z kont bankowych. To rezultat rozmów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z bankami i komornikami.

Renta rodzinna, zbieg świadczeń

Do wieloosobowej renty rodzinnej przysługuje jedno świadczenie pieniężne – bez względu na liczbę osób uprawnionych do tej renty. Jednorazowe świadczenie pieniężne ustalone w pełnej wysokości, tj. 1100,00 zł  zostanie podzielone na równe części  -  odpowiednio do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej na dzień 30 kwietnia 2019 r. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są np. 2 osoby – każdej przysługuje po 550,00 zł (brutto). 

- W przypadku zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS  lub emerytury wypłacanej wraz z  rentą wypadkową – osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie  pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy jednorazowe świadczenie pieniężne wypłaci ZUS - tłumaczy rzeczniczka.

(mat. ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

yuorikyuorik

3 1

Raczej łapówka na poczet wyborów do PE. 06:31, 06.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wojciech1982Wojciech1982

0 1

yuorik zajmij się raczej łapówkami, które mają miejsce na każdym kroku, w różnego rodzaju biznesach np. polityczno-gospodarczych. Na szczęście dzięki PiSowi, emerytom szybko podwyższono najniższą emeryturę i znacząco obniżono wiek emerytalny. A, że nawet w roku wyborczym jest premia dla seniorów to chyba tylko się cieszyć i porównać sobie jak było, a jak jest teraz w Polsce. Pozdro 10:17, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone