Zamknij

Wiemy co dalej z budową trasy ekspresowej S5

08:30, 07.08.2019 | Emilia Drachal
REKLAMA
Skomentuj
Na ukończenie ekspresówki przyjdzie nam poczekać przynajmniej dwa lata. Fot. Krzysztof Nowicki

Pod koniec tego roku mieliśmy już jeździć drogą ekspresową do Bydgoszczy i w drugą stronę do autostrady. Tymczasem od kilku miesięcy nic nie dzieje się na tych odcinkach budowy. GDDKiA podała nowy termin ukończenia S5.

Przypomnijmy, że 11 czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z włoską firmą Impressa Pizzarotti. Włosi mieli wybudować trzy odcinki S5, w tym dwa leżące w obrębie powiatu świeckiego: Nowe Marzy - Dworzysko (23,3 km) i Dworzysko - Aleksandrowo (22,4 km).

Pizzarotti miała duże opóźnienia na froncie robót i nie regulowała płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. Mimo wielokrotnych wezwań do wywiązania się z umowy wysyłanych przez GDDKiA wykonawca niczego nie zmienił. Konsekwencją stało się zerwanie umowy przez generalną dyrekcję.

GDDKiA na swojej stronie internetowej poinformowała o tym, że w te wakacje ma ogłosić przetarg i wyłonić nowego wykonawcę trasy S5. Temat podjęła Ewa Kozanecka, posłanka na Sejm z ramienia PiS w okręgu bydgoskim. Wysłała zapytanie do GDDKiA dotyczące dalszego przebiegu budowy S5 w naszym województwie.

- Podczas spotkań i rozmów z mieszkańcami padają pytania z ich strony w sprawie dalszych działań związanych z budową S5 - - wyjaśniła nam posłanka. - A że nie pozostawiam spraw bez załatwienia, stąd skierowane przeze mnie zapytanie.

Na swoim profilu na Facebook’u opublikowała odpowiedź, którą otrzymała. Wynika z niej, że GDDKiA przygotowuje obecnie materiały do ogłoszenia zamówienia publicznego na wyłonienie nowego wykonawcy odcinków. Przetarg planuje ogłosić lada moment, bo na przełomie lipca i sierpnia. Z pisma dowiadujemy się również, że odcinki Nowe Marzy-Dworzysko oraz Dworzysko-Aleksandrowo mają być gotowe do użytku jesienią 2021 roku.

Jednak czy nowy wykonawca wywiąże się z umowy? Co jeśli sytuacja się powtórzy i znowu przedłuży się czas oczekiwania na finał inwestycji? Posłanka poruszyła również i tę kwestię. Aby uniknąć podobnej sytuacji „GDDKiA informuje, że wystąpiła z wnioskiem o uruchomienie Gwarancji Należytego Wykonania Umowy, niemniej do czasu uzyskania decyzji w powyższym zakresie, GDDKiA Oddział w Bydgoszczy proceduje wymagalne wnioski podmiotów w ramach przepisów Kodeksu Cywilnego oraz Prawa Zamówień Publicznych” - czytamy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za dwa lata pojedziemy nową trasą S5. Póki co, musimy jeszcze poczekać, uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, nic nie spowoduje kolejnego opóźnienia w budowie.

REKLAMA
(Emilia Drachal)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

''

6 8

Tak samo pisiaki mówili 2 lata temu.Baju baju będziem w raju.Ta pani nic nowego nie wniosła,poza tym ,,,,,,,,,,,,,,,,że sie lansuje przed wyborami. 10:11, 07.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PizzaPizza

4 2

Baranie umowę z Włochami podpisywali złodzieje z PełO za ich rządów a ze ich odsunęli to dogadanie na poziomie ministerialnym nie wchodzi w gre i wyszło jak wyszło mAtOlE 15:12, 10.08.2019


maniekmaniek

7 8

Kobieto PiSSu, przecież te rewelacje były znane na początku lipca. Tylko ludzie dojnej zmiany potrafią w ten sposób ściemniać i tak już otumanionych 500 plusowców. Szanowna propagatorko kaczego folwarku, można by zapytać, dlaczego po wygranych wyborach przez obecną złodziejską ośmiornicę wstrzymano budowę remizy strażackiej. Czy tylko dlatego, że inicjatorką budowy, była ówczesna szefowa MSWiA Teresa Piotrowska? Czy wam nie wystarczy fakt, że Kuchciński w dostateczny sposób ośmiesza wasze miotanie się? 11:17, 07.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nnnn

1 4

Tym co dają łapy w dół to gul rośnie. 11:42, 07.08.2019


ojciecojciec

1 4

Do tych z pisu-chwalmy wiele a *%#)!& w popiele. 11:44, 07.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MattMatt

5 0

To już dawno było wiadome... 12:11, 07.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

6 3

Pójdzie wszystko z planem, jak się wezmą za to polskie firmy, dość zlodzieji, dość okradania Polaków zatrudnić i zostawić szmal w Polsce to recepta na należyte wykonane uslugi 13:38, 07.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??????

3 0

Złodzieji? 14:52, 07.08.2019


REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone