Zamknij

Świecie: będą nowe zajęcia w szkołach? Chce tego Rzecznik Praw Obywatelskich

08:02, 16.01.2020 K.N Aktualizacja: 22:09, 16.01.2020
Skomentuj

RPO wystąpił do MEN o wprowadzenie do szkół zajęć na temat zmian klimatycznych. Adam Bodnar powołał się na aktywność młodych w tym obszarze, m.in. powstanie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie do szkół specjalnego programu zajęć na temat zmian klimatycznych i sposobów przeciwdziałania ich skutkom - poinformowało na swojej stronie biuro Rzecznika.

Adam Bodnar napisał do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego w reakcji na liczne wystąpienia naukowe na temat zagrożeń wynikających z postępujących zmian klimatu. "Jako Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzegam silny związek pomiędzy kryzysem klimatycznym a prawami człowieka i obywatela, do ochrony których został powołany. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przyszła sytuacja dzieci i osób starszych, które mogą zostać szczególnie dotknięte skutkami podwyższenia średniej temperatury na ziemi i pogorszenia się stanu środowiska naturalnego" - podkreślił.

Wskazał, że szkoły odgrywają najważniejszą rolę w podnoszeniu świadomości i szerzeniu wiedzy. Jak podkreślił, choć zagadnienia z zakresu edukacji ekologicznej są obecne na wszystkich etapach edukacyjnych, to są one rozproszone po kilku przedmiotach. Brakuje też czasu na ich szczegółowe omówienie i praktyczne zastosowanie, co nie pozwala uczniom na wystarczające zapoznanie się z tematem i nie daje możliwości kształcenia kompetencji, które pozwalałyby na sprostanie obecnym i przyszłym wyzwaniom.

Jednocześnie uczniowie mają dostęp do wielu nieprawdziwych informacji zamieszczanych w internecie. Dlatego, zdaniem Rzecznika, tak ważna jest rola nauczycieli, którzy mogliby pomóc uczniom dotrzeć do rzetelnych i sprawdzonych materiałów.

Bodnar przypomniał też o podejmowanych przez młodych inicjatywach, takich jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Te działania pokazują, że "młodzi ludzie nie chcą biernie oczekiwać na rozwój scenariusza, który przewiduje dotkliwe klęski żywiołowe, niedobory wody i żywności, wymuszone migracje oraz poważne konflikty. Wzywają rządzących do okazania odpowiedzialności, odwagi i ambicji, by wprowadzili w życie stosowne rozwiązania, mogące zapewnić przyszłym pokoleniom dobre warunki do życia i rozwoju. Uważam, że odpowiadając na te potrzeby, szkoła mogłaby w większym stopniu stanowić platformę do prowadzenia debaty, poszerzania wiedzy i poszukiwania rozwiązań" - zaznaczył.

Zdaniem RPO, program zajęć na temat zmian klimatycznych powinien być oparty na najnowszych ustaleniach naukowych oraz skonstruowany w sposób zachęcający nauczycieli i uczniów do innowacyjności. Zwrócił uwagę, że przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat sposobów zahamowania negatywnych zmian klimatycznych powinno być potraktowane przez szkoły jako jedno z najpilniejszych zadań.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

RozsądnyRozsądny

1 2

Należy zapytać czy zadaniem RPO jest redagowanie programów nauczania i nie ma już nic innego do roboty? 16:22, 16.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

HahaHaha

1 0

Stary *%#)!& moze ciebie to juz nie obchodzi ale mlodych madrych ludzi tak! Super ze edukacja w tym temacie bedzie w szkolach! 05:56, 17.01.2020


werykweryk

1 0

A, jak myślisz, czy okłamywanie społeczeństwa przez rząd PiS, który zastopował w 2015 roku na dzień dobry rozwój alternatywnych rozwiązań dotyczących energii, (z jednoczesnym zapewnieniem, że tylko węgiel), jest dobrym rozwiązaniem? Dlatego uważam, że propozycja RPO idzie w dobrym kierunku. Cała nadzieja w dzieciach. 06:02, 17.01.2020


reo
0%