REKLAMA

ZUS testuje doradców emerytalnych. Niedługo pojawią się również u nas

12:09, 10.05.2017 | K.N
REKLAMA
Skomentuj
Doradcy emerytalni pomogą wybrać najlepszy moment na zakończenie kariery zawodowej. Fot. photogenica

Rozpoczyna się pilotaż projektu doradcy emerytalnego ZUS. Zakład w dwóch swoich oddziałach sprawdza rozwiązanie, które wkrótce wejdzie w życie w całym kraju. Chodzi o powołanie doradców emerytalnych, którzy pomogą uprawnionym sprawdzić, jakie skutki finansowe będzie miało dla nich wcześniejsze przejście na emeryturę.

W październiku wejdą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W województwie kujawsko-pomorskim przybędzie ok. 18 tys. osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego.

Zakład od jakiegoś czasu przygotowuje się do wprowadzenia nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do  wzmożonej obsługi klientów. Właśnie dlatego od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. W naszym regionie łącznie będzie pracować 25 takich osób.

- Będą stacjonować w każdej jednostce, poza biurami terenowymi w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie – wyjaśnia Krystyna Michałek. – Doradca wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie jednak sam klient.

Właśnie rusza pilotaż projektu doradcy emerytalnego w ZUS w II oddziale w Warszawie i oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom. Ma on na celu szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych.

- Po skorzystaniu z porad naszego doradcy poprosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę w Zakładzie pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Oznacza to, że pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej, bo już w wakacje zainteresowani będą mieli możliwość skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych. W Świeciu doradca będzie obsługiwał petentów w siedzibie inspektoratu ZUS przy ul. Wojska Polskiego 87.

(K.N)
REKLAMA

Komentarze (1)

Prawie emerytPrawie emeryt

0 0

... czyżby zniechęcanie do wprowadzonej 'dobrej zmiany'? Iluzoryczne obniżenie wieku emerytalnego...? 07:32, 16.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018