REKLAMA

Od stycznia nowy obowiązek dla firm. Chodzi o podatek VAT

08:43, 06.11.2017 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Mikroprzedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 r. będą musieli prowadzić elektroniczną ewidencję VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów, jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Jutro ruszają bezpłatne szkolenia.

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, dołączy do grona podatników, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa podlegają temu obowiązkowi już od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy ma służyć polepszeniu sytuacji przedsiębiorców i wzmocnieniu uczciwej konkurencji. Urzędnicy tłumaczą, że pomoże to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji, a także ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go do resortu finansów wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie.

Świecki Urząd Skarbowy zachęca mikroprzedsiębiorców do testowego składania JPK_VAT już teraz. Na stronie www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m. in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się, jak krok po kroku przygotować, podpisać i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej.

- Proponujemy by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu mogą otrzymać szybszy zwrot podatku. Zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r – wyjaśnia Justyna Góra, Zastępca Naczelnika Urzędu  Skarbowego w Świeciu..

W listopadzie będą organizowane szkolenia dla mikroprzedsiębiorców, dzięki którym dowiedzą się oni, jak wypełniać nowy obowiązek. Akcja będzie przebiegała pod hasłem: Wtorki z JPK. (w listopadzie będą to dni: 7, 14 , 21 i 28, w grudniu 5 i 12). 

- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu zaprasza mikroprzedsiębiorców do udziału w cyklu spotkań informacyjnych, które odbywać się będą we wtorki  7 listopada, 14 listopada, 21 listopada, 28 listopada oraz 5 grudnia i 12 grudnia br. o godz. 10:00 w siedzibie Urzędu Skarbowego w Świeciu przy ul. 10 Lutego 16 (IV piętro – sala konferencyjna) - informuje Justyna Góra. - Spotkania poświęcone będą zagadnieniom tworzenia i wysyłania JPK_VAT, sposobu jego przygotowywania, podpisywania i przesyłania gotowych plików do administracji skarbowej.

[ALERT]1509954357565[/ALERT]

 

(K.N)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018