Zamknij
REKLAMA

Nie odebrałeś jeszcze listu z ZUS? Bez obaw, to tylko formalność

11:57, 15.11.2017 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył już wysyłkę listów do przedsiębiorców z informacją na temat indywidualnego numeru składkowego. Przesyłki były wysyłane za pomocą listów poleconych i blisko 100 tys. z nich nie zostało jeszcze odebranych.

Zgodnie z ustawą, z dniem 1 stycznia 2018 r. zajdą gruntowne zmiany w sposobach odprowadzania składek przez przedsiębiorców. Pieniądze na poczet składek będą teraz wysyłać na jedno, indywidualne konto, a nie jak wcześniej, nawet na kilka.

- W listach obok indywidualnego numeru rachunku składkowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokładnie wyjaśnia zmiany, które wejdą w życie z 1 stycznia 2018 r., kiedy to dotychczasowe rachunki dla wpłat składek zostaną zamknięte, a każdy przedsiębiorca będzie je przekazywać na swój numer rachunku składkowego – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W całym kraju, aż 90 tys. listów poleconych nie zostało doręczonych do przedsiębiorców i powróciło do odpowiednich oddziałów ZUS. W województwie kujawsko-pomorskim takich przesyłek było ok. 11 tys. Zakłady Ubezpieczeń Społecznych będą teraz wyjaśniać powody zwrotów i starać się dotrzeć z informacją o numerze rachunku składkowego do osób, które nie odebrały korespondencji.

ZUS przypomina, że w przypadku, gdy przedsiębiorca posiada zadłużenie w ZUS, bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności. Osoby mające zadłużenia składkowe, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mogą stracić ubezpieczenie zdrowotne. Stanie się tak, jeśli do końca roku nie uregulują zaległości lub nie zawrą z ZUS układu ratalnego.

(K.N)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018