Zamknij

Proces obróbki metali

00:00, 08.12.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Obecnie, dzięki najnowszym technologiom, obrabianie różnego rodzaju metali nie jest już tak czasochłonne, mało precyzyjne i nie wymaga wykorzystywania w tym celu ręcznych urządzeń. W dzisiejszym przemyśle bardzo ważną rolę odgrywają przede wszystkim maszyny sterowane komputerowo, dzięki którym obrabianie poszczególnych materiałów jest znacznie łatwiejsze.

Najpopularniejszą metodą jest CNC czyli Computerized Numerical Control. Dzięki odpowiednim urządzeniom i oprogramowaniu mogą w łatwy sposób zmienić kształt metalowych elementów, jak i ich rozmiar. Do takich prac wykorzystywana jest obrabiarka CNC. Krótki czas obrabiania, w dużej mierze wpływa właśnie na jej popularność.

By jednak możliwa była obróbka, najpierw należy wykonać odpowiedni komputerowy projekt CAD, oraz CAM, który odpowiada za proces wytwarzania. Jeśli urządzenie zostało odpowiednio zaprogramowane możliwe jest rozpoczęcie pracy.

Obecnie technologia CNC jest powszechnie stosowana przemyśle, bo dzięki urządzeniom sterowanym komputerowo, nawet skomplikowane projekty nie są już wyzwaniem, a w przemyśle w którym liczą się precyzyjne detale, urządzenia CNC okazują się niezastąpione.

 Prócz obróbki skrawaniem na uwagę zasługuje również plastyczna obróbka metali. W takim procesie elementy metalowe można w dowolny sposób kształtować, zmieniać ich strukturę, fizykochemiczne właściwości itp.

Obróbka plastyczna może być wykonywana zarówno na zimno, jak i na gorąco.

Przy pierwszym rodzaju temperatura, jest niższa od temperatury rekrystalizacji, w drugiej natomiast temperatura jest wyższa. Taki rodzaj obróbki powinien być wykonywany przez doświadczone osoby, więc taką pracę należy zlecić firmie, zajmującej się świadczeniem usług z tego zakresu a mettec.com.pl, będzie idealnym wyborem.

Jedną z najczęściej wykonywanych obróbek plastycznych jest kucie. Taka praca wykonywana jest ręcznie, bądź za pomocą odpowiednich urządzeń. Metalowe elementy kształtowane są pod wpływem nacisku lub zgniatania. Popularne jest również tłoczenie, które sprawdzi się przy różnego rodzaju blachach, folii czy taśmach. Kształt w tym przypadku uzyskiwany jest poprzez dziurkowanie materiału, okrawanie, nacinanie czy cięcie. Gięcie jest obróbką która powoduje zmianie krzywizny obrabianego materiału. Taki proces wykonywany jest po wcześniejszym nagrzaniu elementu.

Proces obróbki aluminium

Aluminium jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu, dlatego jego prawidłowa obróbka jest bardzo ważna. Obróbka aluminiowych elementów jest bardzo łatwa, dlatego często jest wykorzystywany nie tylko w budownictwie, lecz również jako materiał do tworzenia elementów dekoracyjnych. Należy jednak pamiętać, iż obróbka aluminium wymaga odpowiednich narzędzi, jak i wiedzy osoby, która zajmuje się procesem kształtowania aluminium. Możliwości jest wiele, bo można poddawać go frezowaniu, wierceniu, wykrawaniu, toczeniu itp.

Każda praca bez względu, czy będzie polegała na obsłudze komputerowych urządzeń CNC czy mechanicznych i ręcznych maszyn, wymaga nie tylko wiedzy, lecz również stosowania się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%