Zamknij

Zgadniecie kim była Pamela? Odpowiedź poznali uczestnicy spotkania autorskiego w Tleniu

14:02, 24.01.2018 Krzysztof Nowicki
Skomentuj Pierwsze spotkanie autorskie Gradeckiego zorganizowała firma Bart. Fot. Krzysztof Nowicki Pierwsze spotkanie autorskie Gradeckiego zorganizowała firma Bart. Fot. Krzysztof Nowicki

Nie uwierzycie, ale takie imię nadano maszynie papierniczej. Miała trafić do Brazylii, a została w Polsce. Jeszcze wiele innych ciekawostek opowiedział Janusz Gradecki, autor książki „100 lat wojowania o papier”.

Spotkanie autorskie 16 stycznia w pensjonacie Biała Koszula w Tleniu było ostatnim akcentem obchodów 25-lecia firmy Bart Sulnowo.

- Uważamy tę książkę za bardzo cenną inicjatywę – mówi Bogusław Mierzwiak, współwłaściciel Bartu. Nie tylko pokazuje historię papiernictwa w Polsce, ale też przez ukazanie tego, co dzieje się współcześnie, jednoczy środowisko papierników. Dlatego od początku wspieraliśmy wydanie książki.

Spotkanie autorskie to przede wszystkim prezentacja publikacji i zaciekawienie słuchaczy jej zawartością. Tu autorowi udało się to wyśmienicie, chociaż we wstępie książki dzielił się obawą, że tematy techniczne trudno jest przedstawić w ciekawy sposób. „100 lat wojowania o papier” nie jest książką techniczną. Opowiada o przemyśle papierniczym poddanym zawieruchom stulecia, ukazując jak historia oddziaływała na rozwój papiernictwa. Po opasłą publikację chętnie sięgnie wiele osób z jeszcze jednego powodu. W dziale „Czas przemian” możemy śledzić prywatyzację ZCiP „Celuloza” w Świeciu, modernizację i dostosowanie fabryki do gospodarki rynkowej. Znajdziemy tam też ciekawe zapisy na temat firm Mekro i Bart.

Stulecie wstrząsów

Książka obejmuje sto lat ale zahacza o pewne historyczne zaszłości, które zaczynają się w Jeziornej w 1860 roku, gdy uruchomiono pierwszą maszynę papierniczą w Polsce.

- Te sto lat to historia pięciu wielkich wstrząsów, pozytywnych i negatywnych, które miały wpływ na rozwój lub regres przemysłu papierniczego – wyjaśnia Janusz Gradecki. – Te wstrząsy to: utworzenie Rzeczypospolitej, kryzys światowy, I i II wojna światowa, powstanie PRL.

Nie sposób przytoczyć wszystkich ciekawostek zasłyszanych na spotkaniu autorskim. Jedna z nich dotyczy pierwszej maszyny w Polsce po II wojnie światowej. Niemcy, a później Rosjanie wywieźli z Polski maszyny z 52 fabryk. Przemysł papierniczy praktycznie przestał istnieć. A papier był bardzo potrzebny, również do celów propagandowych.

W Fabryce Maszyn Papierniczych zachowała się zamówiona przed wojną maszyna. Maszynę do produkcji bibułki papierosowej zamówił inwestor z Brazylii, ale przez wybuch wojny nie odebrał. Zgodnie z jego życzeniem maszyna miała nazwę Pamela. Tak maszyna trafiła do Jeziornej.

Spotkanie pokoleń papierników

Wieczór autorski w Tleniu niósł jeszcze jedną, bezcenną wartość. Był okazją do spotkania dwóch pokoleń papierników. Przedstawiciele pracowników Bartu i weterani papiernictwa. Był okazją do wspomnień, do opowieści, anegdot. Jednym z bardzo doświadczonych papierników jest sam autor – Janusz Gradecki. W spotkaniu wzięli też udział m.in.: Kazimierz Olejniczak, Andrzej Fijałkowski, Tadeusz Królikowski, Lesław i Ewa Hoffman, Grzegorz Sobierowski, Marek Librecht, Władysław Wiśniowski. Do grona bardziej doświadczonych papierników zaliczyć też trzeba gospodarzy spotkania, właścicieli firmy Bart – Bogusława Mierzwiaka i Zbigniewa Dziepaka.

Gdzie można zdobyć monografię polskiego papiernictwa? Z pewnością dostępna jest w siedzibie Bartu w Sulnowie. 
Więcej na temat świętowania jubileuszu 25-lecia Bartu przeczytacie w najbliższym wydaniu "Gazety Lokalnej".

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%