Zamknij

Latarnie uliczne - rys historyczny

00:00, 25.01.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Dzisiejsze latarnie uliczne różnią się od tych z XVIII – XIX wieku. Obecnie stosuje się już tylko lampy elektryczne. Oświetlenie naftowe czy gazowe, które było popularne w XIX wieku można spotkać tylko w zabytkowych częściach niektórych miast.

Historia latarni ulicznych

Pierwsza wzmianka dotycząca oświetlenia ulic miasta dotyczy rozporządzenia burmistrza Londynu Sir Henry’ego Bartona, który w 1417 kazał rozwieszać zimą lampki oświetlające ulice. W XIX wieku nastąpiło upowszechnienie się latarni ulicznych. Głównym czynnikiem, który spowodował wzrost zastosowania tego osprzętu było wynalezienie lampy naftowej i gazu miejskiego. Pierwsze urządzenia z mechanizmem gazowym zainstalowano w Londynie w 1814 roku. Na ziemiach polskich latarnie olejowe stawiano już w I połowie XIX wieku np. w Łodzi (od 1835 roku) i Opolu (od 1827).

Wraz z rozwojem elektryfikacji, lampy gazowe i naftowe zostały zastąpione elektrycznymi. Tylko w historycznych częściach nielicznych miast nadal działają urządzenia, które nie wykorzystują elektryczności np. na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. W Niemczech lampy gazowe funkcjonują nadal w 40 miastach, łącznie działa 80 tys. latarni, a najwięcej urządzeń gazowych można spotkań w Berlinie (44 tys.).

Latarnik z Ostrowa Tumskiego

Wrocław jako jedno z nielicznych miast nadal posiada lampy gazowe, które znajdują się na Ostrowie Tumskim. Zachował się również zawód latarnika, który opiekuje się lampami znajdującymi się na jego trasie. Codziennie po zmroku latarnik ma obowiązek zapalić wszystkie lampy, za które odpowiada i zgasić je, gdy nadejdzie świt. Wrocławianin opiekujący się lampami z Ostrowa Tumskiego, zapala ich ponad 100. Pracownicy odpowiedzialni za latarnie we Wrocławiu mają specjalne stroje: peleryny i meloniki. Jest to niebywała atrakcja dla turystów. W zależności od pory roku godziny pracy latarnika ulegają zmianie. Przykładowo, w lecie zmrok zapada około 21:00, a o 3:00 robi się już jasno.

Latarnie uliczne inspiracją do ogrodowego oświetlenia

Latarnie uliczne zwłaszcza te z XIX wieku są bardzo stylowe. Wiele z nich posiada ozdobne złocenia, które dodają elegancji i szyku. Stały się one nawet inspiracją do tworzenia wersji ogrodowych. Zarówno mniejsze lampy mające około 40 cm wysokości, jak i pełnowymiarowe latarnie (około 240 cm wys.) są świetnym elementem dekoracyjnym ogrodu. Z jednej strony lampy zapewniają bezpieczeństwo, z drugiej, budują klimat i są dodatkowym walorem estetycznym przy aranżacji powierzchni zielonych. Obecnie stylowe lampy do ogrodu można znaleźć w Internecie. Wiele firm zajmujących się oświetleniem udostępnia swoje produkty, niektóre przedsiębiorstwa przedstawiają je w przykładowych aranżacjach, co z pewnością ułatwia wybór. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%