Zamknij

Jak wybrać projekt domu, aby później nie żałować?

13:21, 07.02.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Marzenie o posiadaniu własnego domu jest wspólne dla wielu osób. W wyobraźni widzimy siebie już na werandzie lub tarasie z kubkiem gorącego napoju bądź w hamaku w przepięknym ogrodzie. Zanim jednak te wizualizacje staną się rzeczywistością, trzeba przejść przez cały etap budowy, co stanowi nie lada wyzwanie. Punktem wyjścia będzie wybór odpowiedniego projektu. Dzisiaj podpowiemy, jak to zrobić żeby później nie narzekać i móc cieszyć się z przytulnych czterech kątów. 

Gotowy projekt - czym się kierować?

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu. Najczęściej wybieramy gotowe projekty, a decyzję podejmujemy na podstawie wyglądu budynku i przykładowej aranżacji, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Dom musi być przede wszystkim funkcjonalny. Ważny jest nie tylko rozkład pomieszczeń, ale i materiały z jakich zostanie wykonany. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Podstawa to oczywiście działka, a dokładniej mówiąc jej wielkość, kształt, położenie i otoczenie. Wypadałoby także zwrócić uwagę na takie aspekty jak uformowanie terenu i dostęp do drogi dojazdowej. Niemniej ważne będzie uzbrojenie, a więc sieć gazowa, elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Zagospodarowanie terenu i warunki zabudowy to kolejny aspekt, o którym należy pamiętać podczas podejmowania decyzji. 

Liczba kondygnacji

Jedna czy dwie? Ile kondygnacji najlepiej wybrać? Największym zainteresowaniem cieszą się domy parterowe, z możliwością późniejszej adaptacji poddasza. W ten sposób płacimy mniej za budowę domu, gdyż nie stawiamy dodatkowego piętra, a w przyszłości, gdy odłożymy potrzebne fundusze, możemy wyremontować strych i urządzić tam oddzielną przestrzeń mieszkalną. Musimy jednak pamiętać, że wówczas konieczna jest solidna budowa stropów i schodów.  Domy z użytkowym poddaszem mają również pewne wady. Zalicza się do nich przede wszystkim skosy na górnej kondygnacji, które znacznie ograniczają powierzchnię i utrudniają jej funkcjonalne zagospodarowanie. Wiele osób takie skosy uważa za atrakcyjne i nadające wnętrzu charakter, dlatego zależne jest to od indywidualnych preferencji. Projekty takich domów można obejrzeć m.in. na stronie studioatrium.pl. Dla większej rodziny lepszym wyborem wydają się domy z dwiema kondygnacjami. 

Co jeszcze będzie ważne?

Konstrukcja i wykorzystana technologia to czynniki, które świadczą o trwałości budynku. Już na samym początku musimy zdecydować się na dom szkieletowy, murowany, drewniany, itd. Zastosowane materiały przekładają się nie tylko na koszt, ale i tempo budowy, a także możliwości późniejszej przebudowy, dlatego dobrze jest mieć je na względzie. Sprawdźmy także rozplanowanie instalacji wewnętrznej. W tym przypadku istotny będzie rodzaj paliwa, wielkość kotłowni czy możliwość korzystania z alternatywnych źródeł energii. Ma to odzwierciedlenie w wysokości rachunków.

Wygląd oczywiście także ma znaczenie, to właśnie na nim skupiamy się w naszych wyobrażeniach. Marzenia są po to żeby je spełniać, nie zapominajmy jednak o funkcjonalności i aspektach technologicznych. Dom to nie budynek reprezentatywny, ale miejsce, w którym ma się toczyć nasze życie przez długie lata.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%