Zamknij

Banki ostrzegają swoich klientów przed oszustami. Strony do złudzenia przypominają te prawdziwe

17:01, 02.03.2018 | D.W
REKLAMA
Skomentuj
Po wybraniu na fałszywej stronie metody płatności (swój bank lub karta płatnicza) klient zostaje przekierowany na stronę podszywającą się pod system transakcyjny banku. Zdjęcia ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy chcą okraść klientów swoich placówek. Nadawcy fałszywych wysyłają wiadomości, w których informują o potrzebie wykonania natychmiastowych przelewów. W rzeczywistości pieniądze trafiają jednak na zupełnie inne konta.

Nadawcy fałszywych wiadomości podszywają się pod operatorów telefonii komórkowych. W wysyłanych smsach informują między innymi o konieczności natychmiastowej spłaty powstałego zadłużenia. W treści zawierają odnośnik do strony internetowej, który w rzeczywistości przekierowuje klienta na fałszywą stronę. Jest on bardzo podobny do oryginalnej strony banku.

-  Klienci otrzymują np. przykładową treść wiadomości: Nieuregulowanie zadłużenia w kwocie 6 zł spowoduje zablokowanie połączeń. Link do płatności ważny 2h. Po wybraniu na fałszywej stronie metody płatności (swój bank lub karta płatnicza) klient zostaje przekierowany na stronę podszywającą się pod system transakcyjny banku. Podanie na fałszywej stronie poufnych informacji (danych do logowania, kodów autoryzacyjnych) skutkuje przejęciem ich przez oszustów, którzy uzyskują możliwość zalogowania się w serwisie internetowym banku - informuje w specjalnym komunikacie PKO Bank Polski.

Uzyskanie przez oszustów danych do logowania umożliwia zlecanie dowolnych transakcji z rachunku klienta. Może się to wiązać z bardzo dużymi stratami.

PKO Bank polski zwraca uwagę, że linki do fałszywych stron wysyłane są także za pośrednictwem innych nośników informacji, między innymi przez facebooka i portale aukcyjne. Przed wysłaniem pieniędzy za pośrednictwem konta internetowego zawsze należy zwracać uwagę na poprawność linku. W przypadku platformy IPKO, podejrzenie klientów powinien wzbudzić każdy inny adres niż www.ipko.pl.  

(D.W)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018