Zamknij

Jest nowy raport UOKiK. Firmy energetyczne będą musiały wypłacić klientom rekompensaty

09:21, 16.03.2018 | D.W
REKLAMA
Skomentuj

Trzy firmy, które oferowały sprzedaż energii elektrycznej będą musiały zwrócić muszą wypłacić rekompensaty swoim klientom. Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jasno mówi o tym, że dotyczy to sytuacji, w których firmy proponowały aneksy do umów, które w praktyce okazywały się zawarciem zupełnie nowych, na innych warunkach i z inną firmą.

UOKiK wydał decyzję, z której wynika, że rekompensaty muszą wypłacić 3 firmy: Energetyczne Centrum, Novum i Energa-Obrót. Jak wynika z raportu, osoby odpowiedzialne za reprezentowanie firmy podczas wizyt w domach potencjalnych klientów podawali się za pracowników sprzedawcy prądu, który dotychczas ich obsługiwał. W efekcie tego, Polacy podpisywali nowe umowy będąc przekonanym, że to tylko aneks do tej obecnej. Do takiej samej sytuacji doszło w przypadku p. Bożeny, której historię opisywaliśmy na naszym portalu. Ona także dostała do podpisania pismo, które okazało się czymś zupełnie innym niż oczekiwała.

Podczas wizyt w domach, osoby reprezentujące Energetyczne Centrum, Novum i Energę-Obrót przekonywali klientów, że dzięki aneksowi do umowy rachunki będą niższe, a przedstawiciele jednej z firm straszyli nawet, że brak podpisu skutkować będzie wyłączeniem prądu. Dwie z trzech firm nie informowały także, że w momencie podpisania umowy do opłacenia będą dwie faktury. Niektóre rachunki wzrosły także o opłatę handlową. Przedstawiciele firm mieli swoją ustaloną z góry grupę konsumentów, których odwiedzali.

- Na szczególną krytykę zasługuje fakt, że oferta skierowana była głównie do osób starszych. Przedsiębiorcy mogli wykorzystać, że seniorzy mają wysoki poziom zaufania do innych ludzi i  nie przypuszczają, że miły, dobrze ubrany akwizytor może wprowadzać ich w błąd - powiedział Marek Niechciał, prezes Urzędy Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

Jak wynika z opublikowanego pisma, przedsiębiorcy często nie zostawiali swoim klientom także podpisanych umów. Nie informowali także o prawie do odstąpienia od umowy. 

Firmy, których działalność została zakwestionowana przez UOKiK są zobowiązane do wypłacenia rekompensaty swoim klientom. Klienci Energi-Obrót mogą liczyć na rekompensatę 56 zł, Novum - 46 zł, a Energetycznego Centrum od 15 do 30 zł. Firmy zobowiązały się także do niestosowania złych praktyk wskazanych w raporcie.

(D.W)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone