Zamknij

Lokalne firmy zaczęły współpracować i tworzą grupę - GTU

17:44, 20.12.2018 | Krzysztof Nowicki
REKLAMA
Skomentuj
Pierwsze spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców

Czy małe i średnie lokalne firmy są bezbronne w starciu z sieciowymi gigantami? Nie, jeśli będą działać razem. Powstaje nowa marka – GTU. Wkrótce będzie o niej głośno.

Wszystko zaczęło się dziewięć miesięcy temu. W lutym świecianie i mieszkańcy okolic tłumnie odwiedzili pierwsze targi remontowo - budowlane zorganizowane w świeckiej hali. Targi pokazały, że warto wychodzić do ludzi nie tylko z bezpośrednią ofertą sprzedaży, ale też dzielić się z nimi swoją wiedzą fachowością.

Targi pokazały też, że bardzo dobrze zadziałała współpraca z kilkoma firmami, które współorganizowały wystawienniczą imprezę. Warto było to wykorzystać i tak się stało. Wtedy właśnie powstały zalążki GTU, czyli Grupy Towarowo Usługowej. Te kilka firm to Lumifil, Lumifil Development, Monter, Gresta i Saturn.

Te kilka miesięcy pokazały, że współpraca się opłaca, motywuje, że razem można więcej – mówił Michał Wejner podczas inauguracyjnego spotkania.

A skoro tak, to warto do współpracy zaprosić kolejne firmy. Pomysłodawcy zaczęli opowiadać o idei swoim biznesowym partnerom tak skutecznie, że na dzień dobry chęć udziału w GTU zadeklarowały 32 lokalne firmy. Ich przedstawiciele spotkali się na pierwszym spotkaniu Grupy, które miało miejsce 19 grudnia w restauracji Stylowa w Świeciu. Obecni byli także burmistrz Krzysztof Kułakowski, przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wójcik i przedstawiciel KS Wda Krzysztof Kosecki.

Było na nim miejsce na prezentację idei i założeń GTU. Wśród korzyści ze wspólnego działania prowadzący wymieniają: wspólne negocjowanie cen, wypracowanie marki GTU, która dzięki rozpoznawalności będzie dodatkowo promować firmy, transfer dobrych praktyk, dzielenie się doświadczeniem... Jednym z założeń jest też otwartość na każdą branżę, na każdą firmę. Wszystko zaczęło się od branży inwestycyjno – budowlanej, ale równie dobrze do grupy może przystąpić firma handlująca warzywami.

Przedsiębiorcy chcą pomagać
Podstawowym celem każdego biznesu jest zarabianie. Jak pokazało 9 miesięcy, w tym grupa jest pomocna. Jednak jest jeszcze jeden cel stworzenia GTU. Chęć udzielania rzetelnego wsparcia lokalnym klubom sportowym, czy też inicjatyw społecznych.

- Jako pojedynczy przedsiębiorcy możemy w jakimś stopniu pomagać, ale ta pomoc jest stosunkowo niewielka – wyjaśniał Wejner. - Jako grupa możemy drobną część zysków z transakcji przeprowadzanych pomiędzy sobą przeznaczyć na ten cel. A to razem da już całkiem spore sumy, którymi możemy dużo więcej pomóc – dodaje.

Forma jeszcze do ustalenia
Pierwsze spotkanie służyło przedstawieniu idei, poznaniu się uczestników i zarysowaniu planu dalszych działań. Spotkania mają odbywać się cyklicznie. Nie jest jeszcze znana formuła prawna funkcjonowania grupy, ale pracuje nad tym prawnik.

Dowiecie się z „Gazety Lokalnej” i portalu Świecie24
Nie wszystkie szczegóły dotyczące funkcjonowania grupy zostały przedstawione na spotkaniu. Będziemy wracać do sprawy, prezentować firmy, które do GTU przystąpiły, informować o tym, jak można się przyłączyć. Z pewnością takie informacje pojawią się w styczniowym wydaniu „Gazety Lokalnej” a wcześniej w portalu www.swiecie24.pl w dziale Biznes.

REKLAMA

Komentarze (1)

serser

3 0

Oj to Jery cyklicznie se poje za krzywy 19:14, 20.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone