Zamknij

Graffiti, biegi, piłka halowa, wystawa planszowa - na co się wybierzesz? Zapowiedź weekendu!

07:19, 14.09.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Graffiti, biegi, piłka halowa, a może wystawa planszowa? Na co się wybierzesz? Przedstawiamy zapowiedź weekendu!

Kolorowe Abecadło
15-16 września (sobota - niedziela), godz. 10:00-18:00
ul. Młyńska w Świeciu (zbiórka) 
Graffiti na murze przy ul. Wyzwolenia w Świeciu

To projekt, w którym dzieci wykonają na murze 50-metrowej długości, kolorowe graffiti przedstawiające abecadło. Praca powstanie w Świeciu na murze przy ulicy Wyzwolenia, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Młyńską do skrzyżowania z ul. Polną.
Mur wykonany jest z ponad 20 betonowych, szarych segmentów o 1,80 wysokości i 2,5m szerokości. W każdym z nich znajdzie się jedna litera. Polski alfabet zawiera w sumie 32 litery, z czego 9 ma znaki diaktryczne. Więc na 9 segmentach poza literami umieścimy też znaki diaktryczne - ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź. Nie będzie liter Q, V, X - nie są zaliczane do polskiego alfabetu. Litery będą wykonywane przez dzieci ze świeckich szkół podstawowych i średnich oraz z domu dziecka w Bąkowie.

Sportowy weekend z firmą Mondi
W piątek 14 września o godzinie 10:00 ruszają I Mistrzostwa Przedszkoli o Nagrodę Mondi. Wezmą w nich udział reprezentacje dziewięciu przedszkoli z terenu gminy Świecie.
W sobotę 15 września już po raz drugi odbędą się Nieoficjalne Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Domów Dziecka w piłce halowej. Swoją obecność potwierdziło dziewięć placówek. Start imprezy o godzinie 9:00.

Wystawa planszowa "500 lat Prawa Czystości Piwa. Piwo i browary w Prusach Wschodnich dawniej i dzisiaj"
15 września (sobota), godz. 18:00
Zamek w Świeciu

Zamek w Świeciu, wstęp wolny w dniu otwarcia wystawy (w pozostałe dni wystawę będzie można obejrzeć w ramach zakupu biletu na Zamek w Świeciu)
Organizatorzy zapraszają do zwiedzania wystawy „500 lat Prawa Czystości Piwa. Piwo i browary w Prusach Wschodnich dawniej i dzisiaj”, która przybliża dzieje piwowarstwa od starożytności do czasów współczesnych. Opowiada o „prapiwie” starożytnych Sumerów, Babilończyków, Egipcjan i Rzymian, piwie w barbarzyńskiej Germanii, browarach klasztornych w czasach Karola Wielkiego, warzeniu piwa na ziemi pruskiej przez właścicieli posesji miejskich, w zamkach, przedzamczach, folwarkach i miastach, najstarszej w dziejach ustawie spożywczej – bawarskim „Prawie czystości” z 1516 roku, dziewiętnastowiecznych gatunkach piwa oraz „Ustawie o wolności gospodarczej” z 1811 roku, zmianach technologicznych w browarnictwie, produkcji przemysłowej, a także warzonych dzisiaj nowoczesnych piwach. Bogato ilustrowane plansze przybliżają dzieje browarów w Królewcu, Gierdawach, Wystruciu i Gąbinie, Kłajpedzie i Tylży, Siekierce i w Labiawie, innych browarów w północnej części Prus Wschodnich, na zachodzie i południu Prus Wschodnich, Elblągu, Braniewie, Olsztynie, Biskupcu, Nidzicy, Szczytnie, Kętrzynie, Piszu i Dąbrównie, wschodniopruskich browarów w latach 20-30-tych XX wieku oraz browarów w Prusach Wschodnich po 1945 roku (Kłajpeda, Kaliningrad, Elbląg i Braniewo, Olsztyn i Biskupiec, Kętrzyn, Nidzica i Szczytno).
Wystawa przygotowana została przez Kulturzentrum Ostpreußen in Ellingen/Bay przy wsparciu Bayerisches Staatsministerium für Arbeit und Soziales, Familie und Integration.

Półmaraton Mondi – bieg i koncert charytatywny
16 września (niedziela), godz. 12:00
boisko Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu przy al. Jana Pawła II

W niedzielę 16 września odbędzie się bieg charytatywny połączony z częścią artystyczną, w czasie którego będą zbierane pieniądze na leczenie i rehabilitację Macieja Łoszyńskiego ze Świecia.
Jeszcze niedawno 24-letni Maciej Łoszyński, fan koszykówki, był tryskającym zdrowiem młodym człowiekiem. Z sukcesami studiował mechanikę i budowę maszyn na UTP w Bydgoszczy.
Niespodziewanie przykuła go do łóżka choroba Wilsona. To bardzo rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym. Najczęściej ujawnia się między 20 a 30 rokiem życia. Jej istotą jest odkładanie się nadmiaru miedzi w narządach, głównie w wątrobie i w mózgu, a także w rogówce, sercu i nerkach. Za taki stan odpowiada nieprawidłowo działający system usuwania tego pierwiastka z organizmu (ten, który odpowiada za wchłanianie miedzi z układu pokarmowego działa prawidłowo). W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia narządów, w których gromadzi się miedź i stopniowego zaburzania ich pracy.
Obecnie Maciej Łoszyński przebywa Instytucie Neurologii w Warszawie. Pilnie potrzebuje wsparcia. Trwa walka o to, by mógł samodzielnie chodzić i jeść. Ma w tym pomóc zbiórka pieniędzy, w którą zaangażowały się lokalne firmy i instytucje, m.in. Mondi Świecie oraz OKSiR.
Bieg odbędzie się 16 września na boisku Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu przy al. Jana Pawła II w godz. 12.00-14.00. Uczestnicy będą biegać po obwodzie boiska. Chętni będą mogli przyłączyć w dowolnym momencie. W przypadku dużej liczby zawodników, z uwagi na wąską trasę i jej ograniczoną przepustowość, organizatorzy mogą decydować o ilości biegaczy znajdujących się w danym momencie na trasie. Za każde pokonane okrążenie boiska uczestnik wpłaca 5 zł na leczenie Macieja.
Poza biegiem, na miejscu zawodów odbywać się będzie impreza towarzysząca. Na scenie zaprezentują się m.in. wykonawcy związani z OKSiR. Zaplanowano też licytacje przekazanych przez sponsorów gadżetów. Ponadto odbędzie się dodatkowa zbiórka pieniędzy wśród widowni znajdującej się na miejscu.

(M.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone