Uczniowie z Trójki i Xanten przemierzali szlaki przeszłości

10:15, 07.11.2017 | E.D
REKLAMA
Skomentuj
Nadesłane

Okazuje się ,  że przekształcenie szkół związane z reformą edukacji  nie stanowi żadnej przeszkody w kontynuowaniu współpracy z zaprzyjaźnionymi placówkami w  innych krajach.  Pod koniec października  gościła w Szkole Podstawowej nr 3 grupa uczniów ze Stiftsgymnasiums z Xanten.  Wymiana międzyszkolna nosiła temat: „Szlakiem przeszłości ku wspólnej przyszłości”  odbywała się pod patronatem  PNWM po  raz siódmy.

Niemieccy goście przybyli do Świecia w piątkowy wieczór. Czekało na  nich wiele atrakcji.   Pierwszą nieśmiałość przełamywali oni  podczas gier i zabaw językowych . Można było sprawdzić  umiejętności językowe podczas przedstawiania się, a także przekonać się, że uśmiech i gesty stanowią uniwersalny sposób porozumiewania się.  Aranżowanie rozwiązań  zabawnych  sytuacji, konieczność uzyskiwania informacji  od kolegów  sprawiała, że bariery zostały szybko przełamane.   Wieczorem  wszyscy przeżyli chwile emocji podczas gry w kręgle. Niedzielę  niemieccy goście spędzili wspólnie z polskimi rodzinami. Była to okazja do  wypraw po okolicy, a także pierwszych doświadczeń z polską kuchnią.  W poniedziałek nastąpiło oficjalne powitanie uczestników  przez dyrektor Wiolettę Kufel. Kolejne dni zacieśniały więzy.  Uczniowie pisali kartki z  pozdrowieniami do rodzin niemieckich, wspólnie je wysyłali.  Potem  wyruszyli zwiedzać  Świecie szlakiem  kamiennych twarzy.  Znajomość  zaułków starego Świecia bardzo się  przydała podczas gry miejskiej.  Młodzi ludzie mieli znaleźć określone budowle i wykonać niezwykłe fotografie na ich tle.  Nie zabrakło też spotkania z władzami miasta,  młodzież złożyła wizytę w Urzędzie Miasta, gdzie była podejmowana przez  Krzysztofa Kułakowskiego, zastępcę burmistrza oraz Leszka Żurka, sekretarza gminy.  Poznali  nie tylko osiągnięcia  gminy Świecie, lecz także plany i wyzwania na przyszłość.  Włączyli się również w bieżące wydarzenia w Świeciu.  Obejrzeli wystawę fotografii podróżniczej „Poznaj świat ze SKAT” w Izbie Regionalnej.  

 Atrakcją  dla wszystkich uczestników była wyprawa do Gdańska.  Uczniowie poznawali  wielokulturową przeszłość miasta, wyszukiwali w jego przestrzeni internacjonalizmów.   Ku przyszłości zaś kierowali  myśli podczas zajęć laboratoryjnych w Hewelianum. Równie atrakcyjna okazała się wyprawa do Bydgoszczy, spacer po  jesiennie złotej Wyspie Młyńskiej zrobił na wszystkich wielkie wrażenie.  Każdy  też wytworzył własny kawałeczek pachnącego mydełka w Muzeum mydła i brudu. 
Młodzież z Trójki zadbała także o rozrywki, na cześć gości odbyła się dyskoteka szkolna.  Sprawności sportowe wszyscy rozwijali podczas zajęć w sali gimnastycznej i  w parku wodnym.

Tydzień międzynarodowego spotkania szybko minął.  Wszystkim uczestnikom  bardzo podobał się temat. Pozwalał on  połączyć poznawanie wspólnej,  niekiedy trudnej przeszłości z  nadzieją na  przyszłość, w której społeczności będą cechowały się otwartością , tolerancją i gotowością do wspólnego rozwiązywania cywilizacyjnych  problemów. Wymiana z młodzieżą z Xanten  została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Uczniowie z Trójki  z radością i niecierpliwością wyczekują na spotkanie z niemieckimi kolegami w maju następnego roku.

(E.D)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018