Zamknij

Filmowa ekipa z I LO znowu zgarnęła statuetkę ?Złota kamera?. Zobacz nagrodzony film

17:00, 28.11.2017 M.K Aktualizacja: 09:00, 29.11.2017
Skomentuj Zwycięska ekipa. Od lewej: Jan Melerski, Michał Dąbrowski i Karol Grabarek Zwycięska ekipa. Od lewej: Jan Melerski, Michał Dąbrowski i Karol Grabarek

Drugi rok z rzędu uczniowie z I LO w Świeciu zdobyli I miejsce w konkursie wojewódzkim pt. „Kamera! Akcja! Reakcja!” w ramach VI edycji programu edukacyjno – alternatywnego „Sztuka wyboru” w kategorii film.

Michał Dąbrowski, Jan Melerski, Karol Grabarek oraz Antonina Shäfer – opiekun filmowców, odebrali nagrodę 16 listopada 2017r. w bydgoskim Multikinie podczas uroczystej gali finałowej projektu realizowanego przez kujawsko-pomorską policję we współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz fundacją Tumult– organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage 2017.

Do tegorocznego konkursu nagrali film „Miraż”, który pokonał 30 innych filmów zgłoszonych stworzonych przez uczniów z całego województwa.  

- Największą trudnością dla nas było ogarnąć czasowo wszystkich w jednym miejscu mówi Michał Dąbrowski. - Nagrywaliśmy większość ujęć podczas wakacji, a wiadomo, że wtedy większość z nas wyjeżdża.

W krótkiej rozmowie licealiści z Czerwonego przyznają, że znalezienie pomysłu na film i jego nagranie nie jest najtrudniejsze. Najbardziej czasochłonny jest montaż. Efekt ma jak najlepiej odzwierciedlić pomysł zapisany na papierze.

Przypomnijmy, że głównym zadaniem projektu jest przeprowadzenie wśród uczniów województwa kujawsko-pomorskiego konkursu na film edukacyjny o tematyce związanej z zagrożeniami czyhającymi na młodzież we współczesnym świecie. Konkursy są z założenia formą ujścia dla kreatywności młodzieży oraz jej zapędów do używania nowinek technicznych, ale z ukierunkowaniem tego potencjału na realizację pożytecznych celów.

Kilka miesięcy pracy
Rozstrzygnięcie konkursu było ukoronowaniem przedsięwzięcia, które rozpoczęło się ogłoszeniem konkursu w pierwszej połowie roku. W czerwcu br. odbyły się dwie tury weekendowych warsztatów, w trakcie których młodzież i ich wychowawcy z całego województwa kujawsko-pomorskiego (ok. 70) poznawała tajniki tworzenia form filmowych pod kierunkiem profesjonalistów: operatorów, montażystów i reżyserów, współpracujących z Fundacją Tumult.

Na galę w Multikinie przybyli tłumnie bohaterowie całego przedsięwzięcia, czyli uczniowie placówek oświatowych z całego województwa w towarzystwie swoich wychowawców, przedstawiciele policji,  urzędu marszałkowskiego oraz Fundacji Tumult.

Filmowe osobistości
Obecni byli także wykładowcy warsztatów z poprzednich edycji projektu: operatorzy Feliks Novikov i Artur Reinhardt. Wśród gości nie zabrakło również wybitnych osobowości ze świata filmu. Swoją obecnością zaszczycili nas John Caroll Lych - amerykański aktor i reżyser, znany z filmów „Wyspa tajemnic”, „Gran Torino” czy „Fargo”, Steven Okazaki - zdobywca Oscara za film dokumentalny „Days of Waiting”, trzykrotnie nominowany do Oscara, laureat Nagrody Camerimage za Wybitne Osiągnięcia w Kinie Dokumentalnym, który zresztą osobiście wręczył Nagrodę Publiczności za rok 2016 uczniom z X Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 10 w Toruniu.

Laureaci konkursu
W trakcie gali poznaliśmy wszystkich laureatów brązowej, srebrnej oraz złotej kamery, a także trzech wyróżnień.
Zwycięzcami zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu za film „Miraż”: Michał Dąbrowski, Karol Grabarek, Jan Melerski, pod opieką Antoniny Schäfer.
Srebrna Kamera za film „Przed samym sobą” trafiła do Marii Starzyńskiej, Pauliny Melnickiej i Michała Jasienieckiego pod opieką Anny Jankowskiej ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym.
Brązową Kamerę za film „@gnieszka” otrzymała Agnieszka Kaczorowska pod opieką Beaty Gołębiowskiej z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bydgoszczy.

Zwycięzcy, oprócz statuetek, otrzymali także wartościowe nagrody rzeczowe, a placówki z których pochodzili laureaci pierwszych trzech miejsc, wzbogaciły się o kamery. W trakcie imprezy przypomniano jeszcze raz ideę całego programu, były reminiscencje z warsztatów filmowych, a zapraszani na scenę goście wyrażali podziw i uznanie dla młodzieży za ich pasję, talent, zaangażowanie i chęć propagowania pozytywnych zachowań wśród swoich rówieśników, podkreślając fakt, iż wyrażanie siebie poprzez sztukę, w tym wypadku filmową, jest fascynującą przygodą i sposobem na życie.

 

 

 

 

 

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%