Zamknij

sobota, 13.10, godz. 18:00

OKSiR Świecie

„VOYAGE” – otwarcie wystawy prac Jana Kantego Pawluśkiewicza
13 października, godz. 18:00
Galeria OKNO, wstęp wolny

Zapraszamy do Galerii OKNO na spotkanie z Janem Kantym-Pawluśkiewiczem i jego twórczością. W programie spotkanie autorskie z Janem Kantym-Pawluśkiewiczem, podczas którego artysta wykona kilka utworów muzycznych oraz projekcja filmu z pokazu malarstwa na fasadzie Teatru Starego w Krakowie.

Wystawa VOYAGE była już prezentowana m.in. w: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Prace pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART artysty. To zbiór zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu SENSY – BYTY – MARY, ale też najnowszych cykli: ETERYCZNY REALIZM i PHENIBEN. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

„Żel mnie fascynuje - wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz - korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”.

Architektura w obrazach Jana Kantego Pawluśkiewicza ma w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. ”pięknem niezależnym”, tak zagubionym we współczesnym świecie.

----------

Jan Kanty Pawluśkiewicz - znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Agencja ZEGART, Galeria Autorska Żel-Art

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone