Zamknij
REKLAMA

wtorek, 18.06, godz. 18:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Bilety: wstęp wolny

To będzie trzecie tegoroczne spotkanie podróżnicze z cyklu Prologu Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2019.

Tym razem gościem Prologu będzie Robert Czerniak, który w ramach prelekcji "Podróże do granice" opowie o przygodach, które zainicjowały powstanie książki o tym samym tytule.

Podczas prezentacji poznamy historię niezwykłej przyjaźni pomiędzy ojcem, a synem i przekonamy się, w jaki sposób można realizować nawet najbardziej niedorzeczne marzenia.

W części dotyczącej Ameryki Łacińskiej usłyszymy o podróży od Buenos Aires, aż do stolicy Meksyku. Dowiemy się jakie zwierzęta można spotkać w Amazonii i w jaki sposób można się przeprawić przez brakujący odcinek Pan American Highway. Zobaczymy piaszczyste plaże basenu Morza Karaibskiego i odkryjemy magiczny świat kultury Majów.

Ponadto wysłuchamy opowieści o najmniejszym kontynencie świata, który przez pół roku autorzy książki obserwowali z siodełka rowerowego. Będzie o zdobywaniu wody na pustyni, o niebezpiecznych zwierzętach, o karkołomnym przejeździe przez pożar buszu i o największych krokodylach świata.

Robert Czerniak – rocznik 1969 r. Jego ciekawość świata narodziła się z książek i już, jako nastolatek zaczął podróżować po Polsce. Z zawodu jest cukiernikiem, a dalszą naukę przerwała mu obowiązkowa służba wojskowa i swoje wykształcenie uzupełnił dopiero po trzydziestce. W wyniku pasji do poznawania świata, a także żelaznej konsekwencji ukończył studia na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W roku 1998 zorganizował wyprawę na Spitsbergen, a w kolejnych latach poznawał nie tylko Arktykę, ale też północną Afrykę. Przygodę z żeglarstwem morskim rozpoczął od rejsu na SY Joseph Conrad. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał bezkresy Ameryki Południowej od Ziemi Ognistej po peruwiańskie Iquitos, a także zgłębiał tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Na kolejną wyprawę (2008–2009) tym razem przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku wybrał się z pełnoletnim już synem Joachimem. Przerwa w podróżach nastąpiła z powodu choroby onkologicznej syna i przez kilka następnych lat zajmował się jego rehabilitacją, a podsumowaniem terapii była rowerowa wyprawa (2012/2013) przez Australię. Poza czynnym uczestnictwem we wspomnianym wyzwaniu, pełnił tam rolę kierownika i kucharza wyprawy.
Robert zajmuje się psychoonkologią, działa na rzecz poprawy relacji ojców z dziećmi, przezwyciężaniu uzależnień, a także bywa dziennikarzem. Jego publikacje są skupione na poszukiwaniu prostych rozwiązań i budowaniu mostów, a nie na podziałach czy krótkowzrocznym myśleniu. Odpręża go jazda na rowerze, gotowanie, obcowanie ze sztuką i ogniste tango. Ze względu na nietypowe podejście do życia, oparte na różnorakich umiejętnościach i skromnej egzystencji, przyjaciele nazywają go Dzikusem.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej


czwartek20 czerwca

piątek21 czerwca

sobota22 czerwca

niedziela23 czerwca

piątek28 czerwca

sobota29 czerwca

niedziela30 czerwca

sobota6 lipca

wtorek9 lipca

środa10 lipca

czwartek11 lipca

sobota13 lipca

piątek26 lipca

sobota27 lipca
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone