Zamknij

Co dalej ze szpitalem w Grudziądzu? Czy przejmie go marszałek województwa?

06:30, 30.09.2020 K.N Aktualizacja: 11:17, 30.09.2020
Skomentuj

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego podczas poniedziałkowej sesji wyraził wolę przejęcia Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. W. Biegańskiego w Grudziądzu.

Co na to Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski?

- Wyrażenie woli przejęcia Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest dla Grudziądza bardzo istotnym sygnałem od Pana Marszałka Piotra Całbeckiego. Przez wiele ostatnich lat dyskusji nad zapewnieniem Szpitalowi nie tylko stabilnego funkcjonowania, ale również możliwości rozwoju nie była tak wyraźnego gestu wskazującego możliwy kierunek procesu zmiany organu prowadzącego. Warto podkreślić, że ta deklaracja ma poparcie większości radnych Sejmiku województwa, co wzmacnia jej rangę. Dla Grudziądza dość samotnie walczącego o interes tak ważnej na mapie Polski lecznicy jest to dokument przynoszący dużą dozę nadziei. Jest to również dowód na to, że grudziądzki szpital został dostrzeżony i doceniony w publicznej debacie wykraczającej daleko poza granice naszego miasta. Oczywiście wolę Sejmiku, przykładając do niej należny szacunek, traktujemy jako bardzo dobrą i bardzo poważną możliwość, nie zapominając, że dla bezpieczeństwa miasta i lecznicy trzeba mieć przygotowane różne alternatywy. Za zaangażowanie i okazaną pomoc dziękujemy Radnym Sejmiku, którzy poparli projekt uchwały, ale również Panu Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu i Panu Senatorowi Ryszardowi Boberowi, który jest nieocenionym i bardzo skutecznym ambasadorem grudziądzkich spraw, czego  decyzja Sejmiku jest najlepszym przykładem.

Przypominamy, że grudziądzki szpital w trakcie pandemii COVID-19 pełni funkcję szpitala jednoimiennego (aktualnie wielospecjalistycznego). Lecząc pacjentów z COVID-19 wymagających także innej specjalistycznej pomocy. Ta wysokospecjalistyczna placówka pełni zabezpieczenie dla ponad 450 tys. mieszkańców z regionu. Jej organem tworzącym jest samorząd miasta.

Stanowisko sejmiku jest ważne dla grudziądzkiej lecznicy. Od dłuższego czasu miasto zabiegało o to, aby większy był udział samorządu województwa w odpowiedzialności za grudziądzki szpital. Jest to pewien przełom, jeśli chodzi o zaangażowanie województwa w ratowanie szpitala, którego zadłużenie wynosi około 450 mln zł. 

Oświadczenie w tej sprawie pojawiło się też na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu:

Stanowisko w sprawie bardzo zadłużonego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, funkcjonującego obecnie jako jednoimienny szpital zakaźny, wychodzi naprzeciw działaniom i oczekiwaniom samorządu Grudziądza, który jest organem prowadzącym placówki. Władze miasta zabiegają obecnie o środki z budżetu państwa na oddłużenie tej nowoczesnej i dobrze wyposażonej lecznicy, obsługującej 400 tysięcy mieszkańców regionu, oraz o pożyczkę w wysokości 250 mln złotych na jej restrukturyzację.  W swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że stanowisko oznacza wsparcie w tych negocjacjach, o niczym jednak nie przesądza. Przed podjęciem ostatecznej decyzji niezbędne będą m.in. analizy finansowe i dotyczące majątku szpitala - Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%