Zamknij

Przez te inwestycje możemy pokonać suszę

10:08, 20.05.2020 K.N Aktualizacja: 11:04, 20.05.2020
Skomentuj

Mała retencja to ostatnio popularny termin. I o tym mówił podczas wczorajszego spotkania w Kończycach Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Obejrzał stan urządzeń hydrotechnicznych i zapowiedział remonty.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Przemysław Daca, wizytował jazy piętrzące na terenie regionu wodnego Dolnej Wisły. Odwiedził jaz w Kończycach, gdzie spotkał się z mediami i władzami samorządowymi, jaz na kanale Trynka oraz jazy w Iławie i Ostródzie.

Wizytacja służyła ocenie stanu obiektów oraz zakresu prowadzonych działań z zakresu, wdrożonego przez Wody Polskie, programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych.

- Działania z zakresu małej retencji prowadzimy z myślą o społeczności lokalnej, o rolnikach i bardzo liczymy na współprace w tym zakresie z samorządami – powiedział prezes Przemysław Daca podczas briefingu prasowego na jazie w Kończycach.

Ochrona przed powodzią i suszą to kluczowe działania dla bezpieczeństwa regionu wodnego Dolnej Wisły. Gospodarowanie wodami uwzględniające oba działania pokazuje zarządzanie zlewnią rzeki Mątawy, do której wpada Kanał Pastwiska, Struga Komórsk, Struga Mniszek i gęsta sieć rowów melioracyjnych.

W okresie wezbrań i wyżówek Mątawa pełni ważną funkcję przeciwpowodziową. Za jej pośrednictwem wody opadowe ze zlewni odprowadzane są do Wisły przez przeciwpowodziową Stację Pomp w Kończycach. W okresie niskich stanów wody w Wiśle, wody Mątawy są odprowadzane przez Kanał i upust grawitacyjny za pośrednictwem śluzy wałowej przy przepompowni w Kończycach.

Dzięki pracy tego jazu, na przyujściowym odcinku rzeki Mątawy do Wisły, możliwa jest retencja aż 52 tys. m3 wody, umożliwiając nawodnienie podsiąkowo ponad 2,6 tys. hektarów użytków rolnych!

Program kształtowanie zasobów wodnych na terenach rolniczych w województwie kujawsko-pomorskim, w zakresie realizowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, składa się z trzech zadań:

  • zwiększenie zdolności retencyjnej Jeziora Tarpno poprzez remont jazu na kanale Trynka,
  • zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni rzeki Mątawy poprzez remont jazu na rzece,
  • wykonanie nowych budowli piętrzących na Kanale Górnym Niziny Toruńskiej: pięciu zastawek. - inwestycja

- Szacunkowe koszty poniesione w 2020 r. na zwiększenie retencji korytowej w tym województwie przez PGW Wody Polskie (RZGW w Gdańsku wraz z RZGW w Bydgoszczy i Poznaniu) wyniosą:12,6 mln zł (w tym RZGW w Gdańsku 950 tys. zł). Zaplanowane zadania spowodują dodatkowe retencjonowanie 560 tys. m sześc. wody (w tym RZGW w Gdańsku 404 tys. m sześć). - przekazał zebranym Mariusz Nierebiński, z-ca dyr. RZGW w Gdańsku ds. powodzi i suszy.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%