Zamknij

Ruszyła budowa ścieżki rowerowej do Żura i Brzezin

14:15, 05.04.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Mimo zimowej aury na trasie Osie – Żur – Brzeziny ruszyły prace związane budową ścieżki rowerowej Osie-Brzeziny-Żur o długości 4,3 km i szerokości od 2,6 do 3,3 m.

W pierwszej kolejności Wykonawca przystąpił do uporządkowania terenu budowy, prac ziemnych i instalacyjnych.
– Budowa ścieżki poprawi bezpieczeństwo dzieci dojeżdżających rowerami z Żura i Wałkowisk do Szkoły Podstawowej w Brzezinach informuje Michał Grabski, Wójt Gminy Osie. - Zapewne nie zabraknie też rowerzystów jadących w kierunku Osia. Dodatkowo ze ścieżki skorzystają rolkarze oraz miłośnicy Nordic Walking.

Może być gotowa już na lato

To jedna z większych inwestycji realizowanych w ostatnich latach. Całkowity koszt ścieżki z dokumentacją, wykupem gruntów i budową to 3,65 mln zł. Same prace budowlane pochłoną 3,35 mln zł. Nasz samorząd otrzymał na ten cel 1,198 mln zł środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Planowanym terminem wykonania ścieżki jest wrzesień, ale jak informuje Wykonawca, tę inwestycję planuje zakończyć w najbliższym możliwie terminie. Wszystko wskazuje więc na to, że już latem skorzystamy z dobrodziejstw nowej , a zwłaszcza bezpiecznej, trasy rowerowej o nawierzchni bitumicznej.

Drogi zostaną przebudowane

- To nie jedyna ścieżka rowerowa budowana w tym roku. Za chwile rozpoczną się prace przy przebudowie drogi Osie-Miedzno, w tym ulicy Kościuszki w Osiu. Przy realizacji tej inwestycji powstanie ścieżka o długości ok. 3,4 km – dodaje Michał Grabski.

Całe zadanie będzie kosztowało prawie 4 mln. Nasza gmina otrzyma na ten cel ponad 1,7 mln zł z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, 1,1 mln zł z budżetu powiatu świeckiego, a koszt modernizacji sieci energetycznej i oświetleniowej w obrębie ul. Kościuszki w Osiu pokryje firma Enea.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności poprawy jakości dróg gminnych, zwłaszcza w okresie jesiennych i wiosennych roztopów, toteż inwestycje drogowe, finansowane prawie w całości z naszego budżetu, rozrzucone są po terenie całej gminy – mówi wójt. - Podpisaliśmy już umowy na przebudowę ulicy Nad Strugą w Łążku za 130 tys. złotych, przebudowę drogi Osie-Kujonki na odcinku 1 km za 490 tys. oraz części drogi Żur-Brzeziny za 195 tys. zł. i drogi we wsi Pruskie za około 250 tys. zł. Natomiast na wielu pozostałych drogach planujemy równanie i wzmacnianie kruszywem.

(M.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone