Zamknij

Osie też świętowało 100-lecie powrotu w granice odrodzonej Polski

19:10, 28.01.2020 K.N Aktualizacja: 07:46, 29.01.2020
Skomentuj

W niedzielę 26 stycznia 2020 r. obchodziliśmy 100 rocznicę powrotu Gminy Osie do Wolnej i Niepodległej Polski. W uroczystościach patriotycznych wzięło udział wielu mieszkańców, przedstawiciele władz samorządowych i delegacje zakładów pracy.

Uroczystości zgodnie z programem rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez kan. dziekana dekanatu jeżewskiego ks. Konrada Baumgarta przy udziale ks. seniora Stefana Kuklińskiego oraz ks. Franciszka Pieleckiego.  W uroczystości  oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców  i gości udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Michał Grabski Wójt Gminy Osie,  Roman Waśkowski -Przewodniczący Rady Gminy Osie, Irena Kozłowska – Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Osie, Andrzej Kowalski - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury,   wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agnieszka Kłopotek,Franciszek Koszowski -  Wicestarosta Świecki, harcerze  oraz druhowie  Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Osie oraz delegacja z Nadleśnictwa Osie.  

Po mszy świętej zgromadzeni udali się na skwer przy wjeździe na teren Nadleśnictwa Osie, w którym nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Andrzej Kowalski prowadzący uroczystości  zaprosił wszystkich zgromadzonych do odśpiewania wspólnie z Chórem "Chorus Osensis" Mazurka Dąbrowskiego.
Następnie głos zabrał Roman Waśkowski który przypomniał historię sprzed 100 lat – dzień,  gdy na tym samym rynku witano wojska generała Hallera. Wówczas, oprócz tłumu mieszkańców nie zabrakło, tak jak dziś licznych straży pożarnych przedstawicieli władz oraz miejscowego  chóru,  który do późnych godzin śpiewał pieśni patriotyczne. W 1920 roku, domy w naszej miejscowości,  po 100 latach niewoli  zostały ponownie przyozdobione flagami biało czerwonymi . Było pięknie, uroczyście. Polska była znowu Polska. Polska była wolna.
Po złożeniu wiązanek kwiatów przez zaproszone  delegacje, władze samorządowe i organizacje społeczne, obchody przeniosły się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie Michał Grabski w swoim wystąpieniu podkreślił wagę obchodzonych dzisiaj uroczystości. Wspomniał też tragiczne czasy w historii polskiego narodu i tych, którzy za wolną Polskę oddali życie. Podkreślił też konieczność dbania o to, aby ta prawdziwa  historia nie była zapomniana, aby była ciągle żywa. Podczas uroczystości Marek Miesała –  lokalny historyk odczytał przygotowaną relację z tamtego okresu, a następnie Beata Recka ze Szkoły Podstawowej w Osiu przedstawiła działania szkolnej młodzieży w ramach programu - Odzyskanie Niepodległości „ Ocalić Od Zapomnienia”. Ostatnim punktem obchodów były występ patriotyczny podopiecznych  Andrzeja Żółkosia prowadzącego  Młodzieżowe Studio Piosenki przy GOK w Osiu. A na koniec, już przy kawie, nie zabrakło rozmów o historii Osia, regionu Borów Tucholskich i naszej Ojczyzny. (Źródło: osie.pl)

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%