Zamknij

Armia Macierewicza jednak w Toruniu

12:41, 07.03.2018 | M.T
REKLAMA
Skomentuj

Nie Bydgoszcz, a Toruń będzie siedzibą wojewódzkiej brygady "wojsk Macierewicza". - Jedna pani poseł poszła do drugiego pana posła, poszeptała i mamy: siedziba WOT w Toruniu - skarżą się bydgoscy politycy. 

Wojska Obrony Terytorialnej to autorski pomysł Antoniego Macierewicza na pomoc lokalnym społecznościom w czasie konfliktu zbrojnego, klęsk żywiołowych lub katastrof. To jej żołnierze mają przyjąć pierwszy impet uderzenia nieprzyjaciela. Pierwsze brygady zaczęto formować w 2017 r. m.in. w Białymstoku i Rzeszowie.

Macierewicz, jeszcze jako minister obrony narodowej, postanowił, że w naszym województwie siedzibą 8. brygady WOT i części żołnierzy zostanie Bydgoszcz. Ta decyzja oburzyła Annę Sobecką, toruńską posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Niespełna dwa miesiące temu napisała w tej sprawie interpelację do Mariusza Błaszczaka, nowego szefa resortu.

"W ubiegłym roku (...) ustalono, że siedziba dowództwa powstanie w koszarach przy ul. Piastowskiej. W tamtym czasie Bydgoszcz nie była brana pod uwagę m.in. ze względu na brak odpowiednich warunków lokalowych" - tłumaczyła Sobecka. - "Nie kryję zaskoczenia tą nagłą decyzją oraz wyrażam stanowczy sprzeciw wobec tej zmiany. Toruń posiada odpowiednie zaplecze. Z ulokowaniem dowództwa brygady w naszym mieście wiązano nadzieje na nowe miejsca pracy".

Interwencja posłanki okazała się skuteczna. Minister Błaszczak na wniosek dowódcy WOT gen. bryg. Wiesława Kukuły cofnął ustalenia poprzednika i przeniósł kujawsko-pomorską brygadę do Torunia.

"Podstawowym kryterium ustanowienia Dowództwa w Toruniu są względy operacyjno-taktyczne oraz ekonomiczne. Toruń posiada szeroko dostępną infrastrukturę, w której możliwe jest rozmieszczenie nie tylko dowództwa brygady (...), ale również batalionu lekkiej piechoty. Dodatkowo znajduje się tam poligon wojskowy umożliwiający realizację wszystkich szkoleń" - czytamy w uzasadnieniu MON.

Resort dodaje, że siedziba WOT w Toruniu "będzie miała pozytywny wpływ na równomierny rozwój województwa".

W Bydgoszczy zawrzało.

- Przyszła lepsza zmiana, jedna pani poseł poszła do drugiego pana posła, poszeptała i mamy: siedziba WOT będzie w Toruniu. Zanim bydgoscy posłowie PiS się zorientowali, już jest pozamiatane - napisał na Facebooku Paweł Skutecki, poseł Kukiz'15.

WOT ma docelowo liczyć ok. 53 tys. żołnierzy. Służba będzie trwała od roku do sześciu lat z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 r. zaplanowano utworzenie 68 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnych.

(M.T)
REKLAMA

Komentarze (1)

hh

3 1

Główny biskup wotu rydzyk 15:41, 07.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018