Zamknij

Sezon rowerowy rozpoczęty. Zobacz jak zapobiec kradzieży roweru

12:05, 26.03.2019 | E.D
REKLAMA
Skomentuj
Nadesłane

Policjanci z powiatu świeckiego chcą zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i uchronić ich mienie przed kradzieżą. Zachęcają do znakowania rowerów.

Komenda Powiatowa Policji w Świeciu realizuje program prewencyjny pt. „Oznakuj rower, poznaj swojego dzielnicowego”. Jeśli jesteś miłośnikiem jednośladów jest to program dla Ciebie.

Działania policjantów polegają na trwałym wygrawerowaniu na rowerze numeru identyfikacyjnego. Dane te rejestrowane są w policyjnym systemie informatycznym. Każdy właściciel otrzymuje stosowny dokument, w którym zawarte są jego dane oraz numer naniesiony na ramę. Tego typu akcje przeprowadzane są przez policjantów od kilku lat głównie przy okazji festynów i imprez plenerowych w mieście lub powiecie. Głównym założeniem i celem znakowania rowerów jest ograniczenie ich kradzieży, a także ograniczenie handlu kradzionymi rowerami lub ich częściami. Baza danych "dwóch kółek" umożliwia z kolei dotarcie do właściciela skradzionego roweru w sytuacji jego odzyskania.

Rowerzysto! Pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, dzięki którym możesz zapobiec kradzieży roweru:

1. Nie zostawiaj roweru bez nadzoru, nawet na kilka minut. Jeśli pozostawiasz go na ulicy, zrób to w widocznym miejscu, w miarę możliwości na specjalnym stojaku. Rower zabezpiecz przeznaczonym do tego celu łańcuchem, kłódką lub blokadą - przypnij go do trwałej konstrukcji, np. do stojaka, barierki itp.
2. Nie poruszaj się rowerem sam w miejscach odludnych, zwłaszcza po zmroku.
3. Jeśli Twoje dziecko jeździ rowerem, lepiej gdyby było pod nadzorem kogoś dorosłego.
4. Nie trzymaj roweru na balkonie znajdującym się na parterze lub niższych piętrach, złodziej potrafi wejść nawet na II piętro i stamtąd ukraść rower.
5. Nie zostawiaj swoich "dwóch kółek" na klatce schodowej, rower najlepiej trzymać w garażu, gdy nie dysponujesz garażem - w dobrze zabezpieczonej piwnicy.
6. Pozostaw na pojeździe jakiś znak szczególny, w sobie tylko znanym miejscu. Pomoże to w identyfikacji jednośladu.

Do oznakowania roweru wymagane są następujące dokumenty:

- karta gwarancyjna,

- paragon zakupu / faktura,

- dokument tożsamości – (osoba pełnoletnia).

Ponadto należy pamiętać aby rower był sprawny technicznie oraz posiadał obowiązkowe wyposażenie (dzwonek, co najmniej jeden hamulec sprawny, odblask, światła z przodu - kolor biały, z tyłu kolor czerwony).

Harmonogram znakowania rowerów na 2019 rok można znaleźć w zakładce na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Świeciu: http://www.swiecie.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/k42/informacje/wiadomosci/96006,Oznakuj-rower-harmonogram-na-2019-rok.html

 

REKLAMA
(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone