Zamknij
REKLAMA

Amatorzy, pasjonaci i poszukiwacze historii. KaMuH ma już 5 lat

12:40, 30.12.2017 | Magdalena Kotowska
REKLAMA
Skomentuj

56 comiesięcznych spotkań, większe i mniejsze akcje, inicjowanie dyskusji, a przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania lokalną historią – tak można podsumować 5 lat działania Klubu Miłośników Historii.

Uroczyste spotkanie z okazji 5-lecia klubu zostało zorganizowane tam, gdzie KaMuH ma na stałe swoje miejsce, czyli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu, 14 grudnia 2017 roku. Prawie 40 uczestników spotkania obejrzało prezentację na temat działań podjętych przez KaMuHa.

- Jesteśmy amatorami, pasjonatami i poszukiwaczami historii – mówi Józef Szydłowski. – Staramy się zarazić historią młodzież oraz przedszkolaków. Ta druga grupa jest w szczególności wymagająca,  potrafią zadać naprawdę trudne pytania – dodaje rozbawiony  Szydłowski.

Historia KaMuHa zaczyna się od programów „Spacerki z historią”. W 2012 r.  Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, zaproponowała, aby historyczne spotkania odbywały się w bibliotece. Pierwsze z nich dotyczyło zamku krzyżackiego w Świeciu. Wtedy jeszcze KaMuH nie istniał, jednak coraz większą grupę ludzi zaczęła łączyć ta sama pasja – pasja związana z historią.
W grudniu 2012 r. Józef Szydłowski zaproponował, aby powstał klub. Nazwa wzięła się z chęci uczczenia Jana Kamińskiego. KaMuH, czyli rozwinięcie skrótu KMH (Klub Miłośników Historii) i nawiązanie do przezwiska Kamińskiego.

Pierwszą akcją, było nadanie imion dwóm mostom w Świeciu, Jana Kamińskiego - wielkiego świeckiego działacza oraz Mirosława Lorcha. Dużym osiągnięciem klubu było również wysprzątanie schronu Baterii Schwetz i postawienie tablicy informacyjnej dla mieszkańców Świecia oraz turystów.

Klub na stale współpracuje z wieloma ludźmi i organizacjami. Dzięki temu może liczyć na potrzebne wsparcie w czasie swoich akcji.

- Podliczyłem ilość spotkań, przez te 5 lat odbyło się ich 56 – mówi Józef Szydłowski. – Z pewnością będzie ich jeszcze więcej – dodaje.

Po podsumowaniu działania klubu, goście złożyli życzenia na nadchodzący nowy rok a wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

REKLAMA
(Magdalena Kotowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

ŚwieciakŚwieciak

3 0

Wszystkim "KaMucHom" życzę dobrego roku, a przed Józkiem chylę czoła za to co robi dla naszego kochanego miasta. 12:31, 02.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HistoriaHistoria

2 0

Fajny pomysł, inicjatywa myśle ze jak znajdę chwile wolnego czasu to w tym roku wybiorę się na zwiedzanie po Świeciu. Oczywiście jeśli jeszcze bedą organizowane te spacery. ???? 18:31, 06.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone