Zamknij
REKLAMA

Klub Miłośników Historii KaMuH skończył 6 lat

16:54, 07.01.2019 | Emilia Drachal
REKLAMA
Skomentuj
fot. Emilia Drachal

W czwartek 3 stycznia 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu, Klub Miłośników Historii KaMuH obchodził swoje szóste urodziny.

Z tej okazji Józef Szydłowski, założyciel klubu, podsumował działalność KaMuHa w minionym roku.Jak poinformował prowadzący, już od początku 2018 roku KaMuH rozpoczął na profilu fejsbukowym działania związane z upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, publikując zdjęcia artefaktów z okresu 20-lecia międzywojennego. Zainicjował również akcję "100 upamiętnień na 100- lecie Niepodległości", w ramach której na profilu fejsbukowym grupy można było zgłaszać zdjęcia przedstawiające osoby, miejsca, itp. związane z naszym terenem, w celu propagowania lokalnego patriotyzmu. Ponadto klub brał udział w „Spacerkach” organizowanych przez Koło PTTK w Świeciu oraz współpracował z Przedszkolem „Pod Klonem”, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych i Biblioteką ZSP m.in. organizując wspólnie akcję „Żółty Żonkil”, mającą na celu upamiętnianie ofiar Holocaustu. W czerwcu KaMuH wziął udział w rekonesansie w Diabelcach połączonym ze sprzątaniem ścieżki spacerowej. W ubiegłym roku z inicjatywy Dariusza Podlejskiego, członka KaMuHa, klub doczekał się własnych koszulek. Sam Dariusz Podlejski współpracował z Olafem Popkiewiczem na planie jednego z odcinków „Poszukiwaczy Historii” o opisywanej przez Galla Anonima "bitwie pod Drzu" (okolice Gródka). We wrześniu KaMuH na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Historii Pomorze 39 obchodził w Osiu rocznicę wybuchu II wojny światowej, a także był na wystawie zorganizowanej przez Bartka Kozika i grupę Mój Tleń w dawnym dworcu kolejowym w Tleniu. Klubu Miłośników Historii nie mogło też zabraknąć podczas Narodowego Czytania "Przedwiośnia" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu. Ważnym dniem dla klubu był11 listopada 2018 roku. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Józef Szydłowski za swoją działalność odebrał z rąk Mikołaja Bogdanowicza, wojewody kujawsko-pomorskiego, „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości” nadany przez premiera RP. W grudniu natomiast podczas Światowego Dnia Wolontariusza w MBP w Świeciu KaMuH uczcił pamięć tragicznie zmarłego Zbysława Budzyńskiego, który od początku istnienia Klubu Miłośników Historii wspierał go i aktywnie uczestniczył. Spotkanie było też okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla wolontariuszy. Takie wyróżnienie otrzymał Józef Szydłowski.

KaMuH organizuje również cykl Spotkań z Historią w MBP w Świeciu, na które mogą przyjść wszyscy miłośnicy historii zwłaszcza lokalnej. W ubiegłym roku odbyły się następujące spotkania:

- 25 stycznia: „Jak KaMuH szukał gąsienicy” - z gościnnym udziałem Olafa Popkiewicza,

- 29 marca: „Bana do Terespola”,

- 26 kwietnia: „Sartowice – wrota Dolnej Wisły”,

- 27 września: „KaMuH na wakacjach?”,

- 8 listopada: „ZWYKLI-NIEZWYKLI. Lidzie niepodległości Świecia.”,

- 29 listopada: „Niepodległa w pamięci zwykłego człowieka”.

Podczas spotkania podsumowującego rok członkowie klubu otrzymali książki na temat historii lokalnej.

Grupa fejsbukowa Klubu Miłośników Historii skupia 475 członków.

REKLAMA
(Emilia Drachal)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

janjan

6 1

Wielkie brawa..... 19:20, 07.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarekJarek

5 0

Super. 11:58, 08.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone