Zamknij
REKLAMA

Wolność słowa. Czy to tylko swoboda do mówienia i pisania tego co myślę?

09:32, 15.11.2017 |
REKLAMA
Skomentuj

Czym jest jedno z podstawowych praw przynależnych wolnemu człowiekowi w wolnym kraju? Zabrzmiało poważnie? I słusznie.

Kiedyś, za czasów słusznie minionego reżimu, gdy byłem piękny i młody (za komuny było lepiej), wolność słowa kojarzyła się nie tylko z prawem do krytyki stanu obserwowanego i doświadczanego ale również z wolnością prasy. Z brakiem cenzury, z prawem do publikowania tego co uważamy za słuszne i warte publikacji. Irytowały nas bałwochwalcze peany „na cześć” tego, co realnie ledwo zipało. Irytowało nas, że jedyna krytyka to jakieś ulotki, zagłuszane audycje emigracyjnych radiowców. Ale było – minęło. Teraz mamy wolność. Możemy sobie pisać, mówić i kolportować co chcemy.

Cóż z tym rozkosznym darem robimy? Aaaa..... wykorzystujemy dobrodziejstwo internetu, względnie anonimowego medium. Lejemy litry słowotoku krytykanckiego. Tłumy ekspertów i recenzentów objawiają się w komentarzach pod artykułami na portalach informacyjnych, na forach internetowych, w memach itp. Szkoda, że często jest to absolutnie bezrefleksyjne działanie, krytyka bez zastanowienia (może forma autoterapii?).

Do tego zjawiska w skali ogólnopolskiej zdążyłem się przyzwyczaić. Niestety dostrzegalne jest ono również w skali mikro. Ot, całkiem niedawno portal, na którym dane mi gościć oberwał od czytelników za umieszczenie ogłoszenia zapraszającego na demonstrację środowiska o proweniencji KOD/Obywatele RP/.Nowoczesna. Rwetes, larum, portal przeszedł na ciemną stronę mocy, nadzieja umarła, i co teraz będzie... Słowem dramat skrzyżowany ze skandalem. Myślałby kto,  że Lech zrobił coming out jako Bolek i przeprosił albo że Niesiołowski rzeczywiście z UED do PSL-u przeszedł. Wyluzować trzeba, wyluzować.

Szanujący się portal informacyjny, gazeta czy telewizja, jeśli chce być rzeczywiście bezstronna i obiektywna wręcz POWINNA otwierać swoje łamy dla różnych środowisk (a w tym przypadku mieliśmy do czynienia zaledwie z ogłoszeniem). Inaczej będzie tylko biuletynem propagandowym. A tych mieliśmy i mamy już chyba wystarczająco dużo.
Dodam, na koniec (z uczuciem schadenfreude), że na owej demonstracji było raptem z pięć osób...

Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkołach Katolickich w Świeciu. Interesuje go także ekonomia, polityka, filozofia, jazda konna (dzięki temu utrzymuje się w siodle podczas Orszaku Trzech Króli), grywa w szachy. Członek Unii Polityki Realnej, Klubu Zachowawczo-Monarchistyczneg i Stowarzyszenia „Razem dla Świecia”.

Wojciech Wilkowski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (8)

WolfWolf

27 0

Szanujący się portal, to gdzie podziały się komentarze 'Zły Szeląg' do felietonów Pana Złotówki? 22:20, 17.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mary AnnaMary Anna

23 0

Redaktor nabrał wody w usta?
Z tą niezależnością to nie przesadzajmy. Pamiętamy kto tu, i komu sprzyjał przed ostatnimi wyborami. Być może Zły Szęląg nie wpisał się w ten schemat, i nie zasłużył na migrację do nowego CMS?a...? Czy to cenzura, oceńcie państwo sami? 01:08, 21.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomaszTomasz

0 12

Dajcie spokoj....
To ze Stawski mial tu bloga nie znaczy ze redakcja dubluje Teraz Swiecie.
20:17, 21.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Filip z konopiiFilip z konopii

7 0

Ni z gruchy ni z pietruchy Tomaszu. Nie pij więcej! 23:58, 21.11.2017


RafałRafał

0 3

Cześć Wojtku , niestety niezależne media to utopia , każde media biorą jakąś kasę i tu jest pies pogrzebany bo kapitał wbrew temu co nam wciskano ma narodowość ,więc kto płaci ten wymaga i bądź tu niezależny . 04:33, 24.11.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WojtekWojtek

1 1

Zakładam, że niezależność jest możliwa. To kwestia uczciwości. Uczciwego postawienia sprawy. Odzielania informacji od opinii, czyli elementarnego szacunku dla czytelnika.
Myślę, że pieniądze nie są tu decydującym argumentem. Reklamodawcy kierują się poczytnoscią portalu. Dla nich to biznes, inwestycja.
Wiem, ze bywa inaczej, ale .... odrobina wiary w ludzi (przedsiebiorca tez czlowiek :) ) 23:34, 29.11.2017


Praca Baza Kapitał NPraca Baza Kapitał N

3 0

Kolegę zainspirował Zybertowicz i rodzina radia Maria?
To dlatego redakcja wycina komentarze Złego Euro, a zostawia Pana Złotówki? 12:35, 03.12.2017


GieryłoGieryło

18 0

w temacie uczciwości masz rację. Tym bardziej patrz: pierwszy wpis powyżej - cenzura czy niedomogi techniczne? Brak reakcji ze strony redakcji budzi pytania o bezstronność. 18:19, 02.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone