Zamknij

Pokój przedszkolaka – jak go urządzić?

10:05, 03.10.2022 . Aktualizacja: 10:07, 03.10.2022

Zwykle kiedy maluch kończy trzy lata, żegna się ze żłobkiem i zaczyna chodzić do przedszkola. Jeśli nie ma jeszcze swojego pokoju, jest to doskonały moment, aby pomyśleć o stworzeniu dla dziecka odrębnej przestrzeni, która posłuży mu do odpoczynku i zabawy, ale także umożliwi dalszy rozwój i nauczy samodzielności. Taka przestrzeń powinna być urządzona przytulnie i bezpiecznie, a jej wystrój i rozkład dobrze przemyślany. Najlepiej podzielić ją na cztery funkcjonalne strefy: przeznaczoną do wypoczynku, przechowywania, nauki, zabawy.

 

Strefa wypoczynku

Honorowe miejsce w tej strefie zajmuje łóżko, w którym dziecko powinno wieczorem samodzielnie zasypiać, po to aby budzić się rano wypoczęte oraz gotowe na wyzwania, jakie przyniesie ze sobą kolejny dzień.

Trzylatek rzadko ma więcej niż metr wzrostu, jednak kupując łóżko należy wziąć pod uwagę, że szybko będą przybywać mu kolejne centymetry. Z tego względu niektórzy rodzice decydują się od razu na kupienie pełnowymiarowego łóżka o długości dwóch metrów, którego nie trzeba będzie za parę lat wymienić na nowe. Plusem takiego rozwiązania jest także możliwość położenia się dorosłego razem z zasypiającym brzdącem. Ważne jest, aby takie łóżko dawało miało boczną barierkę, która uchroni wiercącego się kilkulatka przed spadnięciem na podłogę.

W niewielkich pokojach dziecięcych warto natomiast rozważyć zakup nieco mniejszego łóżka piętrowego – wówczas dziecko z czasem może zacząć spać na górze, a przestrzeń na dole świetnie sprawdzi się jako miejsce do zabawy czy przechowywania.

Strefa nauki

W pokoju przedszkolaka nie może zabraknąć miejsca do rysowania i rozwijania swojej kreatywności. Zwykle taką rolę pełni niewielki stolik lub biurko oraz dostawione do niego krzesełko. O czym warto pomyśleć wybierając taki zestaw?

Po pierwsze, optymalnym rozwiązaniem będzie biurko z lekko pochylonym blatem, który pozwoli na ułożenie dziecięcej rączki pod wygodnym dla niej kątem. Dobrze, aby miało kilka szufladek służących do przechowywania kredek, malowanek, gumek i innych przyborów papierniczych, a także zmywalną powierzchnię. Dlaczego? W przeciwnym razie szybko ulegnie zniszczeniu i mebel będzie nadawał się do wymiany. Co więcej, przewidujący rodzice mogą kupić biurko z regulowanymi nogami, dzięki którym będzie ono rosnąć wraz dzieckiem.

Nie mniej ważne niż same meble jest sposób ich ustawienia. Blat biurka powinien znaleźć się w takim położeniu, aby rysująca rączka nie zasłaniała źródła naturalnego światła. Słońce nie może także oślepiać malucha, więc jeśli biurko stoi bezpośrednio pod oknem, warto zamontować na nim rolety.

Strefa przechowywania

Z czasem dziecko posiada coraz więcej ubrań i zabawek, które musi gdzieś trzymać. W pokoju pociechy zamiast komody niemowlęcej powinna się znaleźć szafa na odzież i inne tekstylia, a także regał z odkrytymi półkami. Do tego sporo koszy i różnych rozmiarów pudełek idealnych do segregowania małych elementów, takich jak na przykład klocki. Ciekawym pomysłem jest też obudowanie kaloryfera w taki sposób, aby można było stawiać na nim pluszaki i książeczki.

Jaka powinna być szafa? Pełna półek, ale też wieszaków i szuflad, ze specjalnym systemem domykania, który zapobiegnie przycięciu małych maluszków. Z kolei regał powinien być na tyle niski, aby dawać dziecku swobodny dostęp do wszystkich zabawek i nie zachęcać do wspinania się po półkach. Wszystkie meble stojące należy przywiercić do ściany, aby nie przewróciły się na malca i nie zrobiły mu krzywdy.

Strefa zabawy

To w tym miejscu świeżo upieczony przedszkolak będzie najchętniej spędzać czas. Przestrzeń do zabawy warto wydzielić przy pomocy kolorowego dywanu, który przy okazji będzie pełnił szereg innych funkcji – dodawać pomieszczeniu przytulności, izolować od zimnej podłogi i chronić ją przed zniszczeniem, wyciszać odgłosy upadających przedmiotów i inne dźwięki.

Pokrycie podłogowe z miękkim i gęstym runem może także z powodzeniem zastąpić wygodne siedzisko, zapewniając dziecku komfortową zabawę. Ponadto, zniweluje bolesne skutki upadków, zwłaszcza jeśli w pokoju znajdzie się huśtawka, drabinka linowa czy ścianka wspinaczkowa. Jeśli zastanawiasz się, jaki dywan wybrać do pokoju dziecięcego, podpowiedzi znajdziesz na nowym blogu sklepu Arte.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%