Zamknij

Rekuperacja - czym jest, jak działa, czy jest potrzebna?

10:09, 03.10.2022 . Aktualizacja: 10:09, 03.10.2022
Fot. unsplash.com Fot. unsplash.com

Mechaniczna wentylacja, która odzyskuje ciepło, to właśnie stosowana w ostatnich latach w budownictwie - rekuperacja. Tradycyjnie stosowana wentylacja odchodzi już do lamusa, ponieważ ma wiele wad i nie spełnia już naszych potrzeb. Powietrze zasysane jest przez komin - tak działa wentylacja grawitacyjna. Niestety wychładza nam to dom i nie niweluje wilgoci z pomieszczeń. Rekuperator natomiast, kontroluje nam ten ruch powietrza, czyli usuwa zanieczyszczone i wilgotne, jednocześnie odzyskując z niego ciepło, a w zamian nawiewa czyste i świeże.

Zasada działania rekuperacji

Korzystanie z dobrodziejstw rekuperacji wymaga zainstalowania w domu rekuperatora. Jest to centrala rekuperacji, w której znajduje się wymiennik odzyskujący ciepło. Rekuperator w trakcie swojej pracy działając w dwóch kierunkach jednocześnie - wyciąga to powietrze. Z zewnątrz budynku pobiera czyste i zimne, a ze środka zaciąga wilgotne i zużyte za pomocą tzw. anemostatów czyli okrągłych kratek, które znajdują się na ścianach i suficie rekuperatora. Pomimo że powietrze napływa z dwóch stron to jednak nie miesza się ono ze sobą, ponieważ każde płynnie w oddzielnym kanale. Z zużytego powietrza odzyskuje się ciepło i ogrzewa nim czyste powietrze napływające z zewnątrz. Następnie rozprowadzonymi po domu kanałami jest nawiewane do wnętrza naszego domu. 

Rekuperacja - wygoda czy konieczność ?

Czy rekuperacja jest niezbędna? Wiele mówi się kwestiach technicznych rekuperacji, a nie możemy zapomnieć o niewątpliwie bardzo ważnej kwestii jaką jest nasze zdrowie. Dziś otwierając okno aby przewietrzyć dom możemy często nawdychać się szkodliwego smogu i smrodu zamiast zaczerpnąć świeżego powietrza. Wszechobecne alergeny również nie służą naszym płucom. Rekuperacja może okazać się dla nas pierwszą potrzebą w trosce o zdrowie naszych dzieci alergików. Rekuperacja wymienia powietrze w naszym domu przez okrągłą dobę. Utrzymując poziom wilgoci na właściwym poziomie, chroni nasz dom prze rozwojem tak niepożądanych pleśni i grzybów. Gotując obiad martwimy się że zapachy przejdą po całym domu. Z rekuperacją już nie grozi nam wdychanie zapachu smażonej ryby aż do wieczora. 

Budując nowy dom, jakiś rodzaj wentylacji trzeba wybrać. To jest inwestycja na lata. Wraz ze zdrowiem, zwiększeniem komfortu, otrzymujemy również oszczędności na ogrzewaniu domu. Już te kilka czynników przemawia za tym, żeby wybrać mechaniczną wentylację zamiast grawitacyjnej. Wybór należy jednak do każdego z nas czy pasuje nam tradycyjne rozwiązanie czy podążamy za nowoczesnością.

Więcej na stronie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%