Zamknij

Czym jest naczynie Dewara na ciekły azot? Do czego służy?

12:23, 03.10.2022 . Aktualizacja: 12:24, 03.10.2022

Skroplony azot to substancja bardzo uniwersalna, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Trzeba jednak w odpowiedni sposób zapanować nad jej specyficznymi właściwościami. Z pomocą przychodzi w tej sytuacji naczynie Dewara na ciekły azot. Jak jest zbudowane i czym się charakteryzuje?

Naczynie Dewara na ciekły azot - zasada działania

Skroplony azot to ciecz kriogeniczna o dość szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest w medycynie czy gastronomii. Z roku na rok jej popularność rośnie. Dlatego coraz istotniejszą rolę dogrywają dewary, a więc naczynia służące do jej przechowywania. 

Naczynie Dewara na ciekły azot stwarza warunki idealnego magazynowania tego skroplonego gazu. Pod względem budowy przypominają standardowe termosy. Składają się bowiem z dwóch ścianek oddzielonych od siebie próżnią techniczną. Pełni ona rolę izolatora. W środku panuje niska temperatura, która nie oddziałuje jednak na temperaturę powłoki zewnętrznej. Temperatura otoczenia nie wpływa natomiast na ciecz, która znajduje się wewnątrz.

Krótka historia naczyń Dewara na ciekły azot

Pierwsze naczynie próżniowe składające się z dwóch ścianek skonstruował Francuz Jacques-Arsene D'Arsonval. Miało to miejsce w latach 80. XIX wieku. Później podobny zbiornik zbudował sir James Dewar ze Szkocji. Tak powstało naczynie stworzone do przechowywania niewielkich ilości skroplonego gazu. Warto tutaj wspomnieć także postać Reinholda Burgera, który w roku 1907 szklane naczynie Dewara na ciekły azot umieścił w metalowej, wytrzymałej obudowie. Takie dewary wykorzystywane są do dzisiaj. 

Jakie naczynie Dewara warto wybrać?

Dewary mają sporo cech charakterystycznych. Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się jednak między sobą pewnymi parametrami. Najważniejsza jest w tym przypadku pojemność. Od niej zależy to, do czego skroplony azot będzie wykorzystywany. 

W szeroko rozumianej krioterapii zastosowanie znajdują duże naczynia Dewara o pojemności kilkudziesięciu litrów. Mniejsze zbiorniki są stosowane w przemyśle spożywczym i gastronomii. To oczywiście nie koniec. Spore znaczenie ma także sprawność izolacyjna dewarów. Parametr ten mówi o stopniu odparowywania ciekłego gazu w litrach na dobę.

Z dewarami spotkać się można dzisiaj w wielu gabinetach krioterapeutycznych czy dermatologicznych. Są stosowane coraz częściej również w branży gastronomicznej w modnej kuchni molekularnej. Skroplony azot wymaga bowiem odpowiednich warunków przechowywania. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%